• PROTIDROGOVÁ PREVENCIA

•  PROTIDROGOVÁ PREVENCIA

Na našej škole realizujeme projekt Kým nie je neskoro. Tento projekt je zameraný  na primárnu prevenciu a vytváranie správnych postojov k zdraviu a spôsobu života, je zameraný na rozvoj osobnosti – rozvoj komunikačných schopností, asertivity, empatie, schopnosti riešiť problémové situácie, odolávať nátlaku skupiny. Program realizujeme počas školského roku na hodinách biológie, etickej výchovy a formou skrytých osnov aj v ostatných predmetoch.

V prvom ročníku štvorročného gymnázia sa zameriavame na prevenciu závislosti na fajčení a nelegálnych drog, na prevenciu pred konzumáciou alkoholu a liekov. Obsah je rozdelený do troch okruhov – ovplyvňovanie postojov, ovplyvňovanie správania a korigovanie informácií o drogách. Vzdelávanie sa realizuje formou skupinových aktivít  a zážitkového učenia.

ROVESNÍCKY PROGRAM

V triedach osemročného gymnázia realizujeme protidrogový program formou rovesníckeho programu. Je to projekt voľnočasovej aktivity pre žiakov gymnázia. Uskutočňujú ho žiaci našej školy, ktorí pracujú v krúžku Zdravá škola. Program sa realizuje v čase mimo vyučovania. Cieľom je výchova k zdravému spôsobu života so zameraním na prevenciu vzniku závislosti. Obsahom vzdelávania je naučiť sa formou zážitkového učenia riešiť problémové situácie a odolať nátlaku skupiny, prevencia zameraná najmä na fajčenie, alkoholizmus a prevenciu pred  HIV/AIDS. Obsah je zameraný na rozvoj osobnosti a vytváranie správnych postojov k životu. Program je realizovaný formou zážitkového učenia, prác v skupinách a hraním rolí.

TERMÍNOVNÍK - AKTIVITY ZDRAVEJ ŠKOLY

školský rok 2022 – 2023

(protidrogová prevencia, prevencia šikany, zdravý životný štýl)

Práca s triedou(„Deň otvorených dverí“)

Trojhodinová aktivita v priestoroch Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie na Drieňovej ulici v Bratislave (CPPP a P BA II). Cieľovou skupinou sú triedy označené učiteľmi ako „problematické“, alebo aktivita slúži na utuženie kolektívu, budovanie vzťahov v nových kolektívoch, riešenie konfliktov. Aktivita zároveň slúži ako prevencia šikanovania, podpora spolupráce, tolerancie žiakov a pod. Cieľom je zistiť ako situáciu vnímajú žiaci a motivovať ich k žiadanej zmene, najmä pomocou psychosociálnych hier zameraných na podporu spolupráce a sebapoznávania, diskusie.

(čas: 8:45 -12:00)

Tematické besedy

Cieľom besied je pomocou zážitku a vzájomného dialógu sprostredkovať prehodnotenie názorov a postojov žiakov a poskytnúť dôležité informácie. Je tu taktiež možnosť zachytenia skrytého aktuálneho problému konkrétneho žiaka a následná intervencia. (napr. spolužiak, ktorý berie drogy, skúsenosti s extrémistickými skupinami). Beseda slúži zároveň na informovanie žiakov o našom zariadení, ako o možnosti pomoci pri rôznych druhoch problémov (rodinné, osobnostné atď.).Besedy sa uskutočňujú na škole, spravidla v trvaní dvoch vyučovacích hodín.

24. október 2022

1.A  - tematická beseda: Aspekty porušovania zákona v oblasti medziľudských vzťahov, drog a extrémizmu                                              (2.–3. hod.) Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie

11. november 2022

1.B  - tematická beseda: Aspekty porušovania zákona v oblasti medziľudských vzťahov, drog a extrémizmu                                              (2.–3. hod.) Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie