• Prezidenti ČR a SR na GLN

Slovenský a český prezidenti Ivan Gašparovič a Václav Klaus u nás v škole

***

Vo štvrtok v bratislavskom Prezidentskom paláci privíta V. Klausa prezident SR Ivan Gašparovič s manželkou Silviou Gašparovičovou. Prezidenti budú na stretnutí bilancovať uplynulé obdobie a diskutovať o zmenách, ktoré obe krajiny prekonali za posledných päť rokov. Predovšetkým ide o vstup do Európskej únie a schengenského priestoru, alebo uskutočnenie ekonomických a spoločenských reforiem. Prezidenti budú hovoriť aj o aktuálnych multilaterálnych otázkach, medzi ktoré patrí napríklad vývoj v EÚ po prijatí Lisabonskej zmluvy, ktorú Česká republika ešte nepodpísala. Slovensko i ďalšie členské štáty majú pred sebou kľúčové obdobie jej ratifikácie a implementácie. Slovenská republika je presvedčená, že po prijatí Lisabonskej zmluvy bude môcť EÚ fungovať efektívnejšie a lepšie čeliť globálnym výzvam.
          Do štvrtkového programu návštevy V. Klausa je zaradené aj stretnutie so slovenským premiérom Robertom Ficom. Prezidentské páry SR a ČR potom navštívia Gymnázium na Tomášikovej ulici, kde sa stretnú so študentmi maturitných ročníkov. Po slávnostnej večeri si Václav Klaus a Ivan Gašparovič s manželkami pozrú v novostavbe Slovenského národného divadla činoherné predstavenie Tančiareň. .... SITA 10.1.2008

Stretnutie prezidentov ČR a SR Václava Klausa a Ivana Gašparoviča s manželkami so študentami Bratislavského kraja.

(SITA/Nina Bednáriková)

***

Klaus vymenil palác za školu

Napäté tváre, nedočkavosť a zvedavosť. Tak vyzerala včera atmosféra na jednom z bratislavských gymnázií, kde študenti čakali na vzácnu návštevu – českého prezidenta Václava Klausa. Ten sa totiž počas dvojdňovej návštevy Slovenska nestretol len s prezidentom Ivanom Gašparovičom a premiérom Robertom Ficom, ale aj s mladými.
          „Kto je Václav Klaus,“ pýtam sa študentov. „Český prezident,“ vzorne odpovedajú. Tým však ich odpovede skočili. „Áno, naši mi o tom hovorili. Spolu s Vladimírom Mečiarom vtedy delili štátny majetok,“ zachraňovala situáciu študentka Martina. Ale ako sama povedala, vedela to od rodičov. V učebniciach dejepisu, z ktorých sa o vzniku Slovenskej republiky vzorne učia, sa meno Klaus nespomína. „V tých, čo máme k dispozícii, určite nie,“ potvrdili aj učiteľky dejepisu.
          Klausovi to však neprekážalo a počas takmer dvojhodinovej diskusie s nimi chvíľami aj zažartoval. „Pán riaditeľ, ako ste vyberali týchto študentov? To sú sami jednotkári,“ pýtal sa Klaus riaditeľa Gymnázia Ladislava Novomeského Norberta Kyndla. „Nie, to sú tí, čo potrebujú zmaturovať,“ kontroval mu Kyndl.
          Mládež sa potom pýtala slovenského aj českého prezidenta na všetko možné. Na to, čo si myslia o vývoji Európskej únii, na vstup krajín do Schengenu, na prijatie európskej meny. Chvíľami som sa zamyslela, či som na strednej škole, alebo na oficiálnej tlačovke.
          Obaja prezidenti zdôraznili, že vzťahy medzi krajinami sú oveľa lepšie ako za spoločnej republiky. „Kedysi som hrával basketbal, cestoval som po Slovensku, bol som v Handlovej, Prievidzi, často som počúval taký piskot na Čechov. Myslím, že ten pocit nerovnosti už teraz zmizol,“ spomínal Klaus. Gašparovič to len odobril. „Česi hovorievali, že robia na Slovákov. Slováci zase tvrdievali, že ich Česi okrádajú. Všetci cítili krivdu. Dnes to už nikto nemôže povedať,“ dodal Gašparovič.
          Nevynechala sa ani obľúbená Klausová téma, a to globálne otepľovanie. Od študenta Ladislava totiž dostal otázku, čo ho viedlo k napísaniu knihy „Modrá, nikoliv zelená planeta“. A potom to už išlo – Klaus s radosťou rozprával o svojej teórii, že globálne otepľovanie neexistuje, a ak áno, má na človeka minimálny vplyv, že je chybou zakázať ľuďom veľa aktivít kvôli životnému prostrediu a podobne. „Ak chcete dôkladnú prednášku o globálnom otepľovaní, môžeme sa rozprávať dve hodiny,“ hrozil študentom Klaus. Nakoniec použil len niekoľkominútovú verziu.
          Klausovi už dávno „prischlo“ označenie euroskeptik. On sám sa tak však vôbec necíti a snažil sa to vyvrátiť aj na včerajšej diskusii so študentmi, a tiež aj na tlačovej konferencii pre novinárov. „Rezolútne a zásadne odmietam slovo euroskeptik, som voči Európe optimista. Celý svoj život trávim na európskom kontinente, nemám dôvod ho opúšťať. Zrušte mi už tú nálepku euroskeptika, vymyslite mi nejakú novú, mohlo by to byť oživenie,“ bránil sa Klaus......Hospodárske noviny 13.1.2008

***

Václav Klaus a Ivan Gašparovič hodinu odpovedali na otázky študentov bratislavských gymnázií o ich názoroch na euro a či by znovu kandidovali na svoje posty. Klausa sa pýtali aj na to, čo ho motivovalo k názoru, že za klimatickými zmenami nie je v prvom rade ľudská činnosť. „Za celé storočie sa priemerná teplota na svete zvýšila o 0,74 stupňa Celzia. Myslím si, že väčšina z vás povie, že toto by ich domáci teplomer nevedel vôbec zmerať,“ povedal Klaus.

Od manželiek prezidentov študenti chceli vedieť, či by nechceli byť prezidentkami. Livia Klausová vyslovila obavu, že by jej zrejme nemal kto robiť rodinné zázemie. ......SME 11.12008