• Naše aktivity

      • Aktivity budú prebiehať v druhom polroku školského roka 2019/2020, v prípade, že nám projekt schvália na BSK. Budeme sa zaoberať vlastnosťami vody a ich vplyvom na naše zdravie a zdravie celej našej planéty Zem. Žiaci sekundy a tercie GLN so svojimi vyučujúcimi chémie a fyziky a výchovnou poradkyňou pripravia interaktívne prednášky na tému Voda - dnes. Interakciu zabezpečíme viacerými pokusmi s vodou, iontovými nápojmi a nápojmi rôzneho druhu.

        Pokusy na oboznámenie s fyzikálno- chemickými vlastnosťami vody a jej anomáliami, ktoré majú veľký význam pre každodenný život na Zemi.

        Hustota vody: Cieľ aktivity – uvedomiť si vplyv hustoty kvapalnej vody a salinity na život vodných rastlín a živočíchov. Porovnáme správanie sa rôznych predmetov v sladkej a slanej vode, budeme vysvetľovať vplyv rozpustnosti iónov na hustotu vody. Prečo je kvapalná voda hustejšia ako lad? Porovnávanie sladkej a slanej vody z hľadiska hustoty.

        Povrchové napätie: Cieľ aktivity - overiť existenciu povrchového napätia vody, vďaka ktorému, existuje život na hladine. Pre mnohé živočíchy je hladina neodmysliteľnou súčasťou ich života a  nachádzania potravy. Povrchové napätie vody  má vplyv na kapilárne vlastnosti v pôde, možnosti získavania výživy pre rastliny v pôde.

        Tepelná kapacita vody: Cieľ aktivity - overiť schopnosti vody udržiavať teplo a zistiť ako táto vlastnosť ovplyvňuje život v prímorských a vnútrozemských oblastiach. Prečo sa tvoria oblaky a čo vôbec obsahujú oblaky.

        Lom svetla: Cieľ aktivity - vysvetliť prečo je obloha modrá a javy, ktoré sa odohrávajú  v atmosfére, pokusy na lom svetla.

        Vodivosť roztokov: Cieľ aktivity – overiť, či sa prúd vody dá ohnúť, vysvetlíme si štruktúru vody  a zistíme, či vedie elektrický prúd. Pomocou sondy na meranie vodivosti zistíme vodivosť roztokov, množstvo iónov soli v roztoku, hustotu iónov, ktoré obsahujú bežné iontové nápoje, s ktorými sa stretáva naša mládež. Vysvetlíme si zdravotné riziká a vplyv na ľudský organizmus.

        Elektrolýza: Cieľ aktivity – ukázať rozdiel vodivosti destilovanej vody a slanej vody, význam fyziologického roztoku pre ľudské telo, vysvetliť prečo je pitie destilovanej vody nebezpečné a môže spôsobiť smrť.

        Analýza pH vodných roztokov: Cieľ aktivity -  pomocou pH metrov vyšetriť vplyv kyslých a zásaditých roztokov na organizmus, zdravie a rozvoj civilizačných ochorení. Čistá voda je najlepšia: vysvetlíme si prečo?

        Jednotlivé pokusy budú žiaci GLN realizovať na centrálnom pulte v aule GLN, každý pokus bude prostredníctvom prezentera prezentovaný na premietacom plátne, následne si každý žiak bude môcť pokus sám vyskúšať a rovesníci zodpovední za ten ktorý pokus mu v tom pomôžu, stanú sa lektormi a koordinátormi svojej vlastnej aktivity. Žiaci si tak precvičia okrem iného aj komunikačné a prezentačné zručnosti. Budú usmerňovať a vysvetľovať, hľadať riešenia a vysvetlenia pre pozorované javy a vlastnosti. Na záver každej aktivity prebehne krátky test vedomostí, ktoré žiaci pri aktivite získali. Súčasťou Dňa vody bude aj prednáška odborníka na danú problematiku. Deň vody na GLN uzavrieme vyhodnotením celodenného kvízu a odmeníme najúspešnejších. Odmeny pre žiakov nakúpime v súlade s enviromentálnou myšlienkou, teda z recyklovateľného, prípadne ľahko rozložiteľného materiálu.