Novinky

        • Ing. Katarína Sedmáková
          • Pár slov novej riaditeľky

          • Mgr. Kataríny Sedmákovej


            Vážení rodičia, milí naši žiaci,

            dovoľte, aby som sa Vám prihovorila na začiatku prázdnin a zároveň sa s Vami podelila o niektoré myšlienky z mojej koncepcie rozvoja našej milovanej Tomášičky.

            Škola je miestom, kde sa formuje naša budúcnosť a kde sa nám ponúka možnosť rozvíjať svoje schopnosti a talenty. V 21. storočí žijeme v dobe rýchlych zmien a technologického pokroku. Preto je dôležité, aby sa aj vzdelávanie prispôsobilo týmto novým trendom. Moderná škola by mala podporovať tvorivé inovácie a kritické myslenie, aby sme boli pripravení na výzvy, ktoré nás čakajú v budúcnosti. Priala by som si, aby naša škola bola školou 21. storočia.

            Modernú školu vnímam ako priestor na individuálny prístup k vzdelávaniu, kde budeme brať do úvahy osobnosť a potreby každého žiaka. Máme skvelých učiteľov, ktorých vášeň pre vzdelávanie, odbornosť, ale aj ich empatia a schopnosť budovať dôveru so žiakmi sú na vysokej úrovni. Som presvedčená, že s pomocou moderných technológií, inovatívnych metód vzdelávania môžeme vytvoriť modernú SMART školu, ktorá bude zdravá, zelená, digitálna, inovatívna, inkluzívna, partnerská a otvorená, školu, ktorá bude pripravovať mladých ľudí na úspešnú a naplnenú budúcnosť.

            Milí naši žiaci, stretávam vás každý deň na chodbách GLN, veľa sa rozprávame o škole aj o iných veciach, ktoré vás zaujímajú. Každý z vás má obrovský potenciál a rôzne talenty, ste zvedaví, usilovní, cieľavedomí, ale aj citliví a empatickí. Ste výborní. Preto poďme spoločne vytvoriť prostredie, kde vás budeme podporovať, motivovať, učiť nové veci, dávať priestor na vyjadrenie názorov a realizáciu nápadov.

            Spolupráca s Vami, milí rodičia, je neodmysliteľnou súčasťou takejto modernej školy. Ste prvými vzdelávateľmi svojich detí a Vaša podpora a angažovanosť môžu mať veľký vplyv na vzdelávací proces.

            Verím, že spoločná snaha môže viesť k vytváraniu prostredia, kde sa žiaci cítia podporovaní, motivovaní a bezpečne, čo má priamy pozitívny vplyv na ich vzdelávanie a rozvoj, na ich sebauvedomenie a sebaúctu. Verím, že ak budeme spolupracovať ako tím - učitelia, žiaci a rodičia, môžeme dosiahnuť veľmi veľa a pomôcť každému žiakovi naplniť svoje sny.

            Želám Vám všetkým krásne leto a teším sa na spoluprácu 😊

            Katarína Sedmáková

          • List riaditeľa školy + video

          • Vážení rodičia a milí žiaci,

            srdečne Vás všetkých zdravím a dnes mám možnosť poslednýkrát sa Vám prihovoriť mojím listom riaditeľa.

            Chcem Vám aj touto cestou oznámiť, že sa lúčim s mojou dlhou a môžem povedať aj plodnou pedagogickou kariérou na našej Tomášičke. Čas môjho pôsobenia na tejto škole sa naplnil a tak aj končí moja účinnosť na tejto škole. Po 42 rokoch pôsobenia na škole a z toho 33 rokoch vo funkcii riaditeľa odchádzam 30. júna 2024 do dôchodku.

            Od 1.júla 2024 do funkcie riaditeľky GLN nastúpi Mgr. Katarína Sedmáková.

            Dovoľte mi trochu spomienok na tých spomínaných 42 resp. 33 rokov. Uznávam, že ušli neuveriteľne rýchlo. Je to veľa? Alebo je to akurát? Vôbec som nad tým nerozmýšľal, miloval som a milujem učiteľské povolanie, prácu so žiakmi a tomu som aj zasvätil svoju celoživotnú prácu a svoje ciele. Veď na koniec, zo svojho pohľadu to môžete aj Vy posúdiť a aj hodnotiť.

            Keď som prvýkrát vstúpil do tejto školy už ako žiak, mal som veľa snov, ambícií. Jedným z nich bolo aj stať sa učiteľom na škole, kde som študoval. Bol som v nej od začiatku nesmierne rád. Splnilo sa mi to, stal som sa učiteľom na GLN, neskôr zástupcom riaditeľa a teraz už aj končím ako riaditeľ.

            Mojou snahou bolo vždy, vytvoriť na našej škole miesto, kde sa každý žiak cíti vítaný, kde sa každé dieťa môže rozvíjať a kde sa každý cíti motivovaný k dosiahnutiu svojho cieľa. Mojou snahou bolo aj to, aby Tomášička bol priestor, kde je žiak chránený od nástrah dnešného vonkajšieho sveta. Pevne verím, že môžem s hrdosťou konštatovať, že vďaka skvelej spolupráci našich učiteľov, zamestnancov a rodičov sa nám to darilo a darí celkom úspešne.

            Osobitné a veľké poďakovanie patrí Vám, vážení rodičia. Vaša podpora, spolupráca a dôvera boli neoceniteľné a bez Vás by naša práca nemala taký význam. Bez Vás by naša škola nemohla fungovať tak, ako fungovala. Vaša trpezlivosť, ochota spolupracovať a snaha o to najlepšie pre Vaše deti sú pre mňa zdrojom veľkého obdivu. Ďakujem, že ste mali dôveru v našu školu a v našich pedagógov a zverili ste svoje deti nám. Dávam vám čestné slovo, že tak, ako to bolo v predchádzajúcich rokoch, je aj v súčasnosti a tak to bude aj v budúcnosti, že z Vašich detí vychováme, či presnejšie, vychovajú moji kolegovia dobrých a slušných ľudí, ktorí svojimi vedomosťami a zručnosťami budú robiť radosť nielen Vám.

            Moji milí žiaci, Vy mi budete najviac chýbať. Stali ste sa súčasťou môjho života. Vaše usmiate tváre, Vaša energia a veľakrát aj nadšenie, sú tým, čo ma dennodenne poháňalo vpred. Každý z Vás, prispel k tomu, aby táto škola bola miestom, kde sa nielen vzdelávame, ale aj rastieme ako ľudia. Vaše úspechy sa stali aj mojimi úspechmi. Vaša energia, zvedavosť a elán sú to, čo ma každý deň motivovalo prísť do školy s úsmevom. Chcem sa preto aj Vám poďakovať, Vám súčasným, ale aj tisícom minulých žiakov, ktorí majú môj podpis na maturitných vysvedčeniach, že som mysľou a dušou ostal mladý. Aj keď už nebudem denne medzi Vami, verte, že Vaše príbehy a úspechy budem sledovať s rovnakým záujmom a nadšením. Vaša budúcnosť je pre mňa dôležitá a prajem Vám, aby každý z Vás našiel svoju cestu ku šťastiu. Vnímal som ako vyrastáte a stávate sa úspešnými ľuďmi. Vaše úspechy, malé i veľké, boli pre mňa zdrojom radosti a motivácie. Buďte vždy odvážni, buďte zvedaví a nikdy nezabúdajte na to, že vzdelanie je kľúčom k otvoreniu dverí do sveta plného príležitostí. Majte dostatočnú guráž prijať veľké výzvy a splniť si svoje veľké sny. Verte mi, aj mne sa splnili.

            Dnes zatváram jedny dvere, ktoré majú už čo to za sebou a vydržali veľa. Zatváram ich s pocitom spokojnosti, že som mohol byť súčasťou skvelej Tomášičky, kde som stretol, našiel a získal medzi našimi zamestnancami, rodičmi a žiakmi veľmi veľa priateľov, vzácnych ľudí.

            Na záver by som chcel povedať, že i keď ma už nenájdete v riaditeľni, mysľou budem s Vami. Som presvedčený, že naša Tomášička bude aj naďalej prosperovať a rozvíjať sa pod novým vedením. Vždy budem sledovať pokrok GLN, radovať sa z jeho úspechov a verím, vážení rodičia a milí žiaci, že budúcnosť Vám prinesie ešte mnoho krásnych momentov a úspechov.

            S úctou

            Norbert Kyndl

          • IDZ DA

          • Záver školského roka na Tomášičke už tradične patrí Integrovanému dňu záchrany Ditty Abrhámovej. V pondelok 24.júna 2024 to bol už XVII. ročník tohto podujatia.

            Vo fotogalérií si môžete pozrieť, ako naši figuranti pripravili realistické scénky s rôznymi typmi zranení s pridruženými problémami na 8 stanovištiach, ktoré triedne kolektívy mali za úlohu vyhodnotiť a vhodne vyriešiť.
            Žiaci sa stretli so zraneným flórbalistom, dezorientovanou babičkou, kolabujúcim mužom s infarktom či dusiacim sa hosťom v reštaurácií.

            Okrem tomášičkárov si základy prvej pomoci prišli overiť aj naši florbaloví hostia, zo Športového klubu Lido Bratislava, ktorých chceme aj touto cestou pochváliť a poďakovať za spoluprácu.

            Navyše žiaci septimy absolvovali workshop "Prevencia voči násiliu" s Mgr. Michaelou Lobovou z OA Račianska.

            Všetkým organizátorom a spolupracovníkom srdečne ďakujeme. Naša vďaka rovnako patrí aj Dobrovoľnému hasičskému Zboru Pezinok-mesto, ktorí prišli a zabezpečili podrobnú prehliadku svojich vozidiel a výklad o svojich náročných povolaniach. Za fotky ďakujeme: profesionálnemu fotografovi Hugovi Votrubovi.

            Špeciálne poďakovanie patrí našej Mirke Kalinovej - koordinátorke predmetu Predlekárska prvá pomoc, ktorá organizačne zabezpečila celé podujatie.

            Milí tomášičkári, prajeme Vám nádherné leto, aby ste si ho vychutnali naplno, bez zranení a úrazov.
            Zdravie a ľudský život máme len jedno.

          • Chceme sa pochváliť - prvá učebňa SmartClass na Slovensku

          • Ku koncu školského roka 2023/2024 sa nám podarilo dokončiť realizáciu inovovanej jazykovej učebne Robotel - SmartClass. Je to prvá učebňa na Slovensku a naši učitelia sa môžu stať lektormi pri zavádzaní ďalších takýchto učební na slovenských školách.

            Učebňa SmartClass je moderná vzdelávacia miestnosť vybavená technologickými nástrojmi a interaktívnymi zariadeniami, ktoré podporujú inovatívne vyučovacie metódy. Učebňa je vybavená interaktívnou tabuľou, počítačmi, interaktívnym softvérom a audiovizuálnym vybavením.

            SmartClass učebne sú navrhnuté tak, aby podporovali aktívne učenie, spoluprácu a individualizovaný prístup k výučbe, využitie aj umelej inteligencie čím zvyšujú efektivitu vzdelávacieho procesu.

            Učebňa bola vybudovaná v spolupráci s firmou STIEFEL EUROCART s.r.o. a spolufinancovaná z prostriedkov Rodičovskej rady GLN.

            Klúčové materiály k pozretiu:
            https://robotel.cz/ - Robotel | Učíme jazyky lépe
            https://www.robotel.com/ - webové stránky výrobce SmartClass v angličtině

            NK

          • Dobrodružné expedície DofE 2024

          • "Myslela som, že umriem. Bola som veľmi unavená a keďže som bola hlúpa a na vode som pila málo vody tak ma ešte aj bolela hlava. Nevedela som čo mám čakať, myslela som si, že to bude taká malá prechádzka no opak bol pravdou."...
            "Nakoniec sa mi to páčilo, síce som doplatila na svoje chyby, ale poučila som sa a na kvalifikačnej expedícii som tieto vedomosti využila."

            Ella

            "Moja prvá cvičná expedícia a všeobecne moja prvá skutočná stanovačka v prírode so splavom, tieto necelé dva dni ma určite otestovali viac ako čokoľvek iné doteraz, otestovali môjho tímového ducha a donútili ma prekročiť moju komfortnú zónu úprimne som čakala, že toto prežívanie v prírode bude horšie, ale nakoniec viem na túto skúsenosť spomínať len v dobrom + vďaka nej som spoznala nových ľudí a naučila sa splavovať a ďalšie iné veci ako napríklad: založiť oheň, používať plynový varič, postaviť rýchlo stan atď., čo je dost veľké plus !!! moje pocity boli počas celej expedície skoro rovnaké, bola som plná nadšenia a záujmu, užívala som si pobyt v prírode bez elektroniky s možnosťou objavovania nových miest, určite na tento zazitok nikdy nezabudnem :)"

            Zara

            Ahojte, mal som opäť možnosť posunúť svoje limity. A nielen tak obyčajným spôsobom. Konečne sa mi podarilo zúčastniť sa celej expedície DofE potrebnej na ukončenie samotného programu DofE na zlatej úrovni. Celú expedíciu nevnímam len ako nejaký obyčajný výlet ale práve naopak. Vnímam ju ako možnosť na to napredovať a posúvať svoje limity. Expedícia ma naučila veľa nových zručností. Ukázala mi mnoho neobjaveného, ktoré by som pravdepodobne bez expedície nikdy nenašiel. Naučila ma ako byť správny líder. Rozvinula mnohé schopnosti, či už moju pevnú vôľu alebo schopnosť ohľaduplnosti. Naučil som sa čo to znamená "tím" a tímový duch. Vďaka DofE nikdy nezabudnem na to čo to znamená úspech a aký to je pocit radosti z úspechu. Počas cvičnej expedície sme mali ako cieľ napísať blog z celej expedície s odporúčaniami pre budúcich dofákov. Naša cvičná expedícia bola rozdelená na dve časti, splav a turistiku. A pri obidvoch sme si svedomito a poctivo plnili svoj cieľ. Tak ako na vode tak aj na suchu sme museli rozmýšľať a najmä konať ako jeden tím. A to je to čo považujem za obrovský úspech. Robili sme si zápisky s tipmi ktoré sme aj my počas expedície objavili a usúdili, že môžu byť vhodné pre našich nasledovníkov, pretože vieme, že im môžu pomôcť. Finálne sme potom naše zápisky zhmotnili do online formy, ktorú prikladám nižšie ku nahliadnutiu. Túto expedičnú skúsenosť by som chcel vrelo odporučiť každému jednému mladému človeku, pretože nás to posúva ďalej a ani si to počas toho neuvedomujeme. A čo je na tom najlepšie, že cvičnou expedíciou to celé nekončí... Prikladám aj fotodokumentáciu zo zlatej expedičnej výpravy.

            Peter

            Tipy_a_triky_k_DE_DofE_z_2024.pdf

          • Poďakovanie našich maturantov

          • Takýmto milým a netradičným gestom sa lúčili naši maturanti Peter Remeš a Slavomír Tvrdý zo 4.B. Rozhodli sa trochu pomôcť v našej jedálni s úmyslom vyčariť úsmev na tvári každému jednému Tomášičkárovi. Či už to boli neveriace profesorky a profesori alebo to boli naši študenti. V plnom nasadení pomohli pripraviť aj zdravé raňajky a aj naše chutné obedy. Ďakujeme vám.

          • 3000 km naprieč Európou

          • Počas maturitného týždňa sa Tomášičkári - záujemci o cestovanie mohli zúčastniť ďalšej geograficko-jazykovej exkurzie. Hoci naším cieľom bola Švajčiarska konfederácia, navštívili sme aj ostatné nemecky-hovoriace krajiny - Rakúsko, Lichtenštajnsko, Nemecko, dokonca sme videli aj bežný život na francúzskom vidieku. 6-dňový program bol dosť bohatý a tak sme mohli obdivovať mnohé kultúrne pamiatky týchto štátov. Napríklad Zlatú striešku v Innsbrucku, krištálovú nádheru Swarovského múzea vo Wattens, malebné uličky Vaduzu, nádherný vodotrysk a kvetinové hodiny v Ženeve či jedinečné drevené mosty v Luzerne. Hoci nám počasie neprialo a bez dáždnika sme sa z miesta nepohli, predsa len sme sa mohli pokochať nádhernými výhľadmi na Alpské končiare a na jeden – Pilatus (2132 m) sme sa nakoniec najstrmšou lanovkou v Európe aj vyviezli. Nemohli sme vynechať ani návštevu známej výrobne syra Ementál, moderné Olympijské múzeum v Lausanne či nahrávacie štúdio skupiny Queen v Montreaux. Posledné „Adieu“ nám dali úchvatné vodopády na rieke Rýn, kde sme si silu a mohutnosť vody mohli uvedomiť celkom zblízka. A hoci je Švajčiarsko „preč“, spomienky naň nám zostávajú.

          • Partnerský projekt BRATISLAVA - VARŠAVA

          • VÝUKA ANGLIČTINY ZÁŽITKOVO cez osobné priateľstvá a spoločné príbehy

            Masívny projekt s 3-lingválnym súkromným gymnáziom z Varšavy priniesol do výuky angličtiny živé prepojenie žiakov.

            Po roku  komunikácie a návštev sa vízia stretnutia 150 poľských a 90 našich žiakov naplnila, priniesla kopec nových skúseností a zážitkov!

            Perfektné tímy našich učiteľov pripravili kultúrno- umelecký  program v aule i  3 hodiny športov a hier na našich športoviskách. Spoločný piknik priniesol nové gastronomicko – národné ochutnávky a jazyky sa rozviazali  - v angličtine i v slovanských verziách... 😊

            Druhý deň sa niesol v duchu histórie na okruhu Starým mestom, sprevádzaní našimi septimanmi  pod vedením ich učiteliek angličtiny. Perfektný sprievodcovský výkon !

            Poliaci sú nadšení, zvažujú opakovanú návštevu, srdečne ďakujú za starostlivé, všestranne zaujímavé, srdečné prijatie. Sme pozvaní na návštevu do Varšavy, projekt pokračuje.

            Učiteľský tím  so svojimi žiakmi: pp. Hodosiová,  Muránska, Rogasiková, Verešová, Miklošová, Karásková, Špak, Malina, Pipíška, Michalovič + N. Zajačeková

          • PREZENTIÁDA - Grandfinále česko-slovenskej súťaže v Brne

          • Aj tento rok boli naše tímy TOP úspešné na Prezentiáde. Po postupe dvoch tímov na Grandfinále do Brna, ktoré sa konalo 10.5.2024 na Filozofickej fakulte Masarykovej univerzity, sa nám podarilo zopakovať vlaňajší úspech Sárky a Barborky... chlapci Max a Oliver získali Cenu publika. Okrem toho získali veľmi cenné 2. miesto v kategórii základných škôl. Oba tímy skvele reprezentovali naše GLN. Diváci našich reprezentantov milujú, opakovane majú veľký úspech svojou interakciou s divákmi a "iskrou", ktorú do prezentácií dokážu vniesť. Max s Oliverom v tohtoročnom finále dokonca urobili názornú ukážku očisty toxických vzťahov v metafore s kávou... veľmi zaujímavé bolo celé ich vystúpenie.

            Oni sami si tiež odniesli veľa pozitívneho:

            Max: 

            "Prezentiáda je súťaž, ktorá vám okrem nenahraditeľných schopností ako schopnosť prednášania alebo technického vyrobenia tej prezentácie prinesie mnoho iných vecí. Napríklad spomienky na úžasný výlet, ktorý so sebou prináša finále, spomienky na úžasnú komunitu ľudí, či už organizátorov súťaže, ale aj účastníci. Priniesol som si do Bratislavy nie jedno nové kamarátstvo, ktoré sa zrodilo práve prostredníctvom tejto súťaže. Za tieto všetky nové schopnosti, zážitky, spomienky a kamarátstva vďačím Prezentiáde a všetkým, ktorí sa na nej podieľajú."

            Oliver:  

            "Prezentiáda mi pomohla naučiť sa lepšie prezentovať moje vlastné myšlienky, pomohla mi zbaviť sa trémy počas vystupovanie pred väčším publikom a naučila ma tvoriť lepšie a krajšie prezentácie. Okrem týchto benefitov som si počas všetkých súťažných kôl našiel mnoho priateľov, ktorí majú podobné záujmy, a už teraz všetci dúfame, že sa opäť stretneme o rok na ďalšom finále. Určite sa do nej plánujem zapojiť aj budúci rok, lebo sa mi veľmi páčil priebeh súťaže a hlavne celá komunita ľudí, ktorú som spoznal. Verím, že sa do Prezentiády bude postupne zapájať viac študentov, ktorí si zlepšia svoje prezentačné schopnosti a pridajú sa do tejto skvelej komunity ľudí."

            Sárka: 

            "Prezentiáda je súťaž, ktorá učí mladých ľudí aby vedeli v živote odprezentovať svoje názory a tak ukázať ľuďom, čo si myslia. Je naozaj veľmi super že naša škola podporuje niečo takéto a tak rozvíja u mladých ľudí prezentačné schopnosti, ktoré sú veľmi dôležité. Zo srdca odporúčam sa niečoho takéhoto zúčastniť, len vďaka tejto súťaži som bola už v Brne aj v Prahe, kde sme si užili kopec zábavy. Pevne dúfam že sa budem môcť zúčastniť aj o rok a znovu zabojovať o víťazstvo."

            Barborka: 

            ,,Prezentiada je súťaž ktorá testuje prezentačné schopnosti.” to nám bolo na začiatku povedané. Ale zistila som že to je iba z časti pravda, pretoze pod pojmom prezentovanie myslia: mať trpezlivosť pri robeni prezentácii, mať odvahu postaviť sa pred veľké publikum, vedieť predniesť ľudom text ktorý bol predom pripravený, ale vedieť to predniesť tak aby to znelo prirodzene, a nakoniec, vedieť vyhrávať aj prehrávať.
            Ja viem že to môže znieť strašidelne, aj ja som sa bála, ale vďaka super tímom (JA a ONA, KAM A RATKY) ktoré sme tvorili s mojou kamarátkou som sa to všetko postupne naučila. Nebolo to učenie ako na test, že som sa mala nabifliť 5 strán textu, bolo to skôr učenie zo skúsenosti. Určite ich všetky použijem v budúcnosti. :)

            Blahoželáme a tešíme sa na ďalšie úspechy 😉

          • Po stopách Habsburgovcov

          • Už sa stalo tradíciou, že počas maturitného týždňa navštevujeme s prvými ročníkmi a Kvintou neďaleký zámok Schlosshof. Počasie nám prijalo, tak cesta z Devínskej Novej Vsi cez Cyklomost slobody bola príjemnou prechádzkou. Na zámku je práve teraz výstava o svadbách Habsburgovcov, preto hlavnou témou boli práve svadby tejto rodiny. Predovšetkým detí Márie Terézie, ktorá je známa aj ako „ Svokra Európy“.  Sprievodkyňa nám porozprávala tiež veľa o histórii zámku a po prehliadke žiaci mohli ešte voľný čas využiť na návštevu záhrad, statku a mini ZOO.

          • Young guide from GLN

          • Študenti 4.B, 4.A a Kvarty sa zapojili do tradičnej sprievodcovskej akcie našej školy. Spolu so svojimi vyučujúcimi sa prešli mestom a v anglickom jazyku informovali o najvýznamnejších pamiatkach, zaujímavostiach a udalostiach Bratislavy. Vedeli ste napríklad, že podľa legendy Roland z fontány na Hlavnom námestí vždy na Veľký piatok schádza zo svojho podstavca a zamáva mečom na všetky svetové strany?

          • Prezentiáda: 3 tímy = 3 ceny

          • V dňoch 10.4. a 11.4. sme sa zúčastnili na Krajskom kole Prezentiády. Súťažili sme v dvoch kategóriách ZŚ a SŠ. V kategórii ZŠ obsadili naši žiaci obidve postupové priečky. Oliver Ťurek a Max Oros z kvarty zvíťazili a Sárka Rauková a Barborka Kučerová (vlaňajšie víťazky Grandfinále v Prahe) získali 2.miesto. Oba tímy postúpili do Grandfinále. V kategórii SŠ sa Ella Radimská a Zuzka Šulková z III.B umiestnili na 3.mieste a majú ešte šancu postúpiť na Grandfinále, ktoré sa bude tento rok konať v Brne na Masarykovej univerzite.

            1.miesto - Oliver a Max (tím Problemáci) prezentovali o tom, ako sú problémy a nové výzvy súčasťou nášho každodenného života a ich prekonávanie nás posúva ďalej

            2.miesto - Sárka a Barborka (tím JA a ONA) nás zobrali do sveta rozprávok, kde sme sa veľa dozvedeli o Waltovi Disney, o jeho neúnavnej snahe splniť si sen, čo sa mu aj podarilo a celý svet pozná jeho rozprávky.

            3.miesto - Ella a Zuzka (tím W-Girls) sa vo svojej prezentácii pýtali divákov, či je možná škola hrou, a hneď nás všetkých aj jednu hru naučili.

            Naším skvelým reprezentantom želáme v Grandfinále v Brne veľa úspechov a držíme palce.

          • Riaditeľ GLN Norbert Kyndl: Tomášička je výnimočná už 60 rokov, a to vďaka každému tomášičkárovi

          • (Tento článok je dostupný online na:
            https://sita.sk/riaditel-gln-norbert-kyndl-tomasicka-je-vynimocna-uz-60-rokov-a-to-vdaka-kazdemu-tomasickarovi/)

            Riaditel gln img_20190905_153818.jpg

            Foto: Gymnázium Ladislava Novomeského

             

            Škola, ktorá formuje budúcnosť Slovenska. Tak sa dá nazvať Gymnázium Ladislava Novomeského v Bratislave na Tomášikovej ulici. Tomášička, ako sa hovorí gymnáziu, je tu už 60 rokov a dlhodobo patrí medzi najlepšie školy na Slovensku. Jej riaditeľ, Norbert Kyndl, zasvätil tejto škole 53 rokov svojho života, z toho 33 vo funkcii riaditeľa. V rozhovore nám odkrýva tajomstvo úspechu, ktorý formuje budúce generácie nielen vedomostne, ale aj ľudsky.

            Gymnázium Ladislava Novomeského v Bratislave na Tomášikovej ulici pôsobí už 60 rokov. Za ten čas bránou tejto školy prešlo viac ako 10 000 absolventov. Tomášička, ako sa hovorí gymnáziu, patrí k najlepším slovenským školám. Pre mnohých je nielen hniezdom vedomostí, ale aj kolískou budúcich lídrov. Od svojho vzniku v roku 1964 vychovala stovky odborníkov – lekárov, farmaceutov, prírodovedcov, inžinierov, spisovateľov, učiteľov, novinárov, hercov, športovcov, spevákov či politikov. Za úspechmi gymnázia stojí človek, ktorého život je neoddeliteľne spätý s touto školou – Norbert Kyndl. Vo funkcii riaditeľa Tomášičky pôsobí už viac ako tretie desaťročie, avšak jeho spojenie s ňou siaha ešte ďalej, do čias jeho študentských rokov. Najskôr bol jej žiakom, potom tu pôsobil ako plavčík, učiteľ a neskôr riaditeľ. V rozhovore prezradil, čo sa skrýva za úspechom tejto výnimočnej školy.

            Vchod skola.webp

            Foto: Gymnázium Ladislava Novomeského

            Ako by ste charakterizovali Gymnázium Ladislava Novomeského a čo ho odlišuje od iných škôl na Slovensku?

            Čím sa odlišuje? Je toho viac. ÚCTOU k dieťaťu, vzdelaniu, životu, tradíciám. Dobrou KOMUNIKÁCIOU so žiakmi, rodičmi, inštitúciami, zahraničnými školami. AMBÍCIAMI pomáhať slabším, zvíťaziť medzi seberovnými, udržať si miesto medzi najlepšími gymnáziami, a hlavne, kvalitne pripraviť našich žiakov do života.

            Súčasťou štúdia je absolvovanie netradičných vyučovacích predmetov: Predlekárska prvá pomoc– v rámci predmetu žiaci získajú certifikát o spôsobilosti poskytnúť prvú pomoc. Túto možnosť majú len naši žiaci. Sme totiž jediná škola na Slovensku, ktorá má udelenú akreditáciu na vydávanie certifikátu o poskytovaní prvej pomoci. Ďalším predmetom je Spoločenská a tanečná výchova. Zdravie a šport posilňujeme povinným predmetom Plávanie. Škola prevádzkuje 25-metrový bazén a je v našom záujme, aby ho žiaci efektívne využívali v rámci tohto predmetu.

            Spolocenska vychova.jpg

            Foto: Gymnázium Ladislava Novomeského

            Bazen.jpg

            Foto: Gymnázium Ladislava Novomeského

            Treba spomenúť aj elektronickú komunikáciu – e-learning v súčinnosti učiteľa a žiaka, ktorá je na veľmi dobrej úrovni. Väčšina predmetov má spracované učivo v prezentačnej forme. Môžeme sa tiež pochváliť prepracovaným vzdelávaním a veľmi kvalitným, moderným zabezpečením didaktickej a počítačovej techniky.

            Škola získala nedávno ocenenie od Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO). Ako tento úspech ovplyvňuje školu a jej vnímanie verejnosťou?

            Každé objektívne ocenenie vždy teší, motivuje i zaväzuje. Je to zásluha nielen vedenia školy, ale aj našich aktívnych a kvalitných učiteľov, šikovných žiakov, rodičovskej podpory. Verím, že na tradične dobrom vnímaní školy to pridá ešte aspoň trošku.

            Aké kroky podnikáte na udržanie vysokého štandardu vzdelávania a na čo sa škola zameriava, aby si zachovala svoje dobré meno a tradíciu?

            Snažíme sa byť flexibilní, moderní, inovatívni a milujeme výzvy vo všetkých formách. Realizujeme súťaže, projekty, spolupráce s vysokými školami i so zahraničím. Kvalita je o vnútornom nastavení a dobrom pocite zo svojich tímových výkonov. Záujem o štúdium na našej škole niekoľkonásobne prevyšuje možnosti gymnázia. Je teda dôkazom toho, že sme to pochopili i uchopili správne. Škola sa tento rok dožíva už 60 rokov od založenia. V jej živote to znamená hľadať cesty k zachovaniu dobrého mena, snahu o dobrú úroveň výchovno-vzdelávacieho procesu a podobne. Za uplynulý čas úspešne opustilo brány našej školy mnoho absolventov. Dnes ich už je viac ako desaťtisíc a každým rokom ich počet stúpa. Počas rokov sa podmienky menili, ale žiaci sú stále rovnakí, veselí, tvoriví, nápadití a takými sa snažia byť aj naši pedagógovia. Chcú svojim žiakom rozumieť, dať im základy vzdelania, ľudskosti i tolerancie. Gymnázium Ladislava Novomeského je škola vedomá si svojho spoločenského postavenia, vysokej profesionality, osobného šarmu a životných skúseností.

            Tomášička, ako sa hovorí nášmu gymnáziu, si získala výborné meno nielen v Bratislave, ale aj na Slovensku. Svedčia o tom roky výrazných úspechov a mnoho známych mien absolventov. Absolventmi Tomášičky sú napríklad aj osem z našich učiteľov, vrátane mňa a štatutárneho zástupcu riaditeľa školy. Tomášička vždy bola, je a bude výnimočná. Zásluhu na tom má každý „tomášičkár“ vytvárajúci tú pravú „tomášičkársku“ atmosféru, ktorá spája a motivuje. Takým je aj spolupatričnosť a túžba nesklamať seba, svoju rodinu, školu aj región.

            Gymnázium ponúka 4-ročné a 8-ročné študijné odbory. Ako sa tieto programy líšia a aké sú ich hlavné výhody pre študentov?

            Študijné programy sú obsahovo veľmi podobné. Rozdiel je v tom, že žiaci osemročného štúdia prežívajú a študujú v škole dlhšie. Majú možnosť absolvovať viac podujatí ako napríklad školy v prírode, lyžiarske kurzy a podobne. Líšia sa aj pedagogickými špecifikami, vyplývajúcimi z vývinovej psychológie.

            Osemročné štúdium je zamerané viac na výučbu cudzích jazykov, najmä angličtiny. Štvorročné štúdium v prvých dvoch rokoch poskytuje vyváženú zostavu humanitných a prírodovedných predmetov. Každý žiak sa učí dva cudzie jazyky a v posledných dvoch ročníkoch si žiaci individuálne vyberajú z bohatej ponuky voliteľných predmetov. Tým si určujú vlastné študijné zameranie a prípravu na ďalšie vzdelávanie.

            Aké sú hlavné ciele a kompetencie, ktoré študenti získavajú počas štúdia na vašej škole?

            Hlavný cieľ vyplýva z poslania gymnázia. Jeho cieľom nie je iba pripraviť svojich žiakov na vysokoškolské štúdium, čo sa jej, podľa úspešnosti prijatia na VŠ darí viac ako výborne, ale naučiť ich aj zodpovednosti voči sebe, svojej rodine i celej spoločnosti. Podmienkou je kvalitná príprava do praxe, do života cez kvalitnú, zážitkovú výuku so silným akcentom na spolupatričnosť, tímovosť, tvorivosť, duševné i telesné zdravie, vlastenectvo, úctu k prírode a všetkým formám života.

            Škola hľadá a rozvíja talenty medzi žiakmi a motivuje ich k lepším výkonom, aby vo svojom živote dosiahli viac. V rámci štúdia na našej škole umožňujeme žiakom získať viacero rôznych certifikátov ako napríklad preukaz záchranára prvej pomoci, nemecký jazykový diplom Sprachdiplom, preukaz ECDL, osvedčenie o absolvovaní Svetového tanečného programu a podobne.

            Gln foto ikinykopia.jpg

            Foto: Gymnázium Ladislava Novomeského

            Ako škola podporuje rozvoj jazykových zručností študentov, a aké sú možnosti získania medzinárodných jazykových certifikátov?

            Maximálnym možným spôsobom. Priestorom na výuku, materiálnym a technickým zabezpečením, lektormi, jazykovými exkurziami, medzinárodnými projektami, súťažami, spoluprácou s ambasádami, workshopmi s native spíkrami…

            Škola pravidelne organizuje exkurzie do Veľkej Británie, exkurzie do nemecky hovoriacich krajín, jazykové pobyty žiakov v anglických rodinách, nácvik divadelných hier v anglickom jazyku žiakov školy a aj pre našich rodičov. Ponúkame aj samostatný klasifikovaný predmet Anglický program. Vyučovanie prebieha v anglickom jazyku pod vedením lektorov z Veľkej Británie. Učebný plán predmetu zahŕňa rôzne oblasti – od Financial Literacy, Scientific Literacy, Social Studies (t. j. finančná gramotnosť, prírodovedná gramotnosť, sociálne vedy).

            Vyučovanie nemeckého jazyka je spojené s možnosťou získania certifikátu „Nemecký jazykový diplom prvého a druhého stupňa“ – DSD I a II, pričom napríklad DSD II je podmienkou prijatia na štúdium na nemecké univerzity a vysoké školy. Tým majú žiaci možnosť získať bezplatný jazykový certifikát v dvoch úrovniach B1 a B2/C1 z nemeckého jazyka – Sprachdiplom.

            V rámci krúžkovej činnosti sa niekoľko žiakov učí čínštinu a gréčtinu.

            Gln.jpg

            Foto: Gymnázium Ladislava Novomeského

            Môžete opísať niektoré z unikátnych projektov a aktivít, do ktorých sa študenti môžu zapojiť? 

            Projektov býva veľmi veľa. Zapojenie žiakov do projektov je prirodzené a dáva im to potrebné skúsenosti a zručnosti. Škola je zapojená už od roku 1995 do projektu ZDRAVÁ ŠKOLA. V rámci tohto projektu vzdelávame, vysvetľujeme a bojujeme proti fajčeniu, užívaniu alkoholu, žuvacieho tabaku, omamným a psychotropným látkam, ako i šikanovaniu, kyberšikane, rôznym prejavom intolerancie a extrémizmu. Cieľom projektu je dosiahnuť zdravý a plnohodnotný životný štýl, predchádzať chorobám a naučiť mladých zodpovednosti za svoje fyzické a psychické zdravie.

            V projekte DOFE (Medzinárodná cena vojvodu z Edingburgu) plníme ciele z oblasti talentu, športu a dobrovoľníctva. Mnohí žiaci už boli v rámci tohto projektu ocenení a ocenenie získali zlatý odznak tento rok získali štyria naši žiaci.

            Aktuálne pracujeme v projektoch ECDL, Modrá škola, jazyková partnerská spolupráca Bratislava – Varšava, kde je zapojených 300 žiakov a 20 učiteľov.

            Spolupracujeme tiež s Pedagogickou fakultou UK na projekte Skvalitnenie prípravy budúcich učiteľov, sme cvičnou školou.

            Z minulosti to boli projekt FAST, ozdravovacie pobyty žiakov pri mori, divadlo v angličtine, hokejové turnaje. Stali sme sa centrom onkologickej výchovy na Slovensku i tanečného športu v Bratislave.

            Najnovšie je škola intenzívne a úspešne zapojená do projektu finančnej gramotnosti FINQ, zapojení sú skoro všetci učitelia i žiaci.

            Okrem štúdia sa žiaci venujú mnohým spoločenským, kultúrnym a športovým aktivitám. Medzi najobľúbenejšie podujatia patrí Vianočný happening, Imatrikulácia, Akadémia talentov, Zdravé raňajky, Deň jabĺk a jablkový koláč.

            Žiaci môžu pracovať aj v redakčnej rade školského časopisu Tomášičkár, ktorý bol opakovane ocenený v národných súťažiach Štúrovo pero i Pro Slavis.

            Ako škola podporuje športové a umelecké talenty svojich študentov? 

            Máme bohatú ponuku krúžkov, medzi nimi viacero športových a aj umeleckých. Každoročne otvárajú naši žiaci tancom Prešporský bál v Redute. Je to vyvrcholenie Spoločenskej a tanečnej výchovy. Akadémiou talentov podchytávame asi 60 spevákov, tanečníkov, hudobníkov a moderátorov, ktorým tlieska cca 700 žiakov a učiteľov. Množstvo športových krúžkov je základom pre úspech v medziškolských športových súťažiach a majstrovstvách Slovenska. Veľmi populárne býva každoročné Mikulášske korčuľovanie celej školy na zimnom štadióne v Ružinove ako aj v rakúskom Brucku. I keď nie sme športová škola, medzi našimi absolventmi je mnoho známych športovcov držiteľov olympijských medailí, ako je napríklad Miloš Mečíř, Jozef Sabovčík a Patrik Rybár. Viacero reprezentantov Slovenska – Dušan Tittel, Filip Federič, Dominik Greif, ale napríklad aj úspešný tréner Novaka Djokoviča a mnohí ďalší.

            Absolvent gln d.tittel na navsteve.jpg

            Foto: Gymnázium Ladislava Novomeského

            V rámci športu musím spomenúť veľmi populárne podujatie netradičných športov v Lipnici, ktorého sa každoročne zúčastňuje viac ako 100 našich žiakov.

            Otvarame presporsky bal.jpg

            Foto: Gymnázium Ladislava Novomeského

            Ako Gymnázium Ladislava Novomeského pristupuje k environmentálnej výchove a aké aktivity alebo projekty v tejto oblasti ponúka?

            Environmentálnej výchove venujeme veľký priestor. V rámci projektu „Zelená škola“ gymnázium obhajuje trojhviezdičkový medzinárodný certifikát a zástavu Zelenej školy. Realizujeme množstvo aktivít a projektov v oblasti ekológie a ochrany životného prostredia. Máme dve otvorené EKO učebne so školskou záhradou. Dosahujeme výrazne dobré výsledky v zbere opotrebovaných monočlánkov a v zbere papiera. Považujeme za samozrejmé, že týchto aktivít sa zúčastňujú všetci (žiaci, rodičia a učitelia). Postupne sa záber v tejto oblasti rozšíril o spoluprácu so zvieracími útulkami, zveľaďovanie parkovej zelene okolo školy, osvetové aktivity.

            Aké sú hlavné ciele školy na najbližšie obdobie a ako plánujete tieto ciele dosiahnuť?

            Všetko, čo je dobré a výborne funguje, by sa malo s úctou držať a zachovať v raste. Želám si, aby škola pokračovala vo všetkých našliapnutých trendoch, projektoch a aktivitách. Teším sa z podpory Bratislavského samosprávneho kraja, MÚ Ružinov, médií, ktoré zviditeľňujú naše úspechy a aktivity, a tak motivujú k ešte lepším tvorivým nápadom. Gymnázium udržuje tiež dobrú komunikáciu so svojimi absolventmi a tí nám ochotne pomáhajú pri organizovaní podujatí, súťaží, besied…

            Akú úlohu zohráva spolupráca s rodičmi a komunitou v rozvoji školy?

            Obrovskú. Rešpektujeme a vážime si ich dobrú a korektnú komunikáciu a podporu. Rešpektujeme práva a povinnosti žiakov zakotvené v školskom poriadku. Máme dlhoročne výbornú spoluprácu s Radou školy Gymnázia L. Novomeského, Rodičovskou radou a Študentskou radou. Veľmi pomáha aj vzťah našich rodičov k našej škole. Mnohí z nich sú naši bývalí žiaci a dokonca máme žiakov, ktorých aj starí rodičia navštevovali Gymnázium Ladislava Novomeského. To všetko je tiež dôležitou súčasťou spomenutej tomášičkárskej atmosféry.

            Čo by ste chceli odkázať potenciálnym študentom a ich rodičom, ktorí zvažujú podanie prihlášky na Gymnázium Ladislava Novomeského?

            Milí záujemcovia. Prečítajte si niečo o našom gymnáziu, zoznámte sa, prosím. A my vám budeme držať palce. Privítali by sme, keby uchádzači, ktorí sa budú hlásiť na štúdium, vopred poznali a porozumeli pravidlám fungovania na našom gymnáziu. Aby vedeli, čo ich všetko čaká a čo všetko im môže pomôcť a spríjemniť ich stredoškolské roky. Mnohé exkurzie, súťaže, podujatia sú súčasťou kvalitného štúdia. Považujeme za potrebné, aby všetci noví uchádzači spoznali pravidlá spolupráce počas štúdia na našom gymnáziu. Budeme radi, keď sa ešte pred prihlásením na štúdium, aj na základe týchto informácií, rozhodli správne pri výbere strednej školy. Veľmi radi privítame medzi nami všetkých nových žiakov, ktorí budú ochotní rešpektovať tradičnú a osvedčenú atmosféru školy. Všetci tomášičkári sú naši a robíme maximum pre to, aby sa u nás cítili bezpečne a dobre v podnetnom prostredí.

          • Ďalšia nemčinárska skúška

          • Aj tento rok malo 24 záujemcov z radov našich spolužiakov a kamarátov zo Sexty, 2.A, 2.B a 3.A možnosť získať certifikát DSD I – tzv. Sprachdiplom,1.stupňa. Bezprostredne po písomnej časti, konanej v celosvetovom formáte dňa 13.3.2024 sme sa v dňoch 20. a 21.3. zúčastnili ústnych skúšok. Výzva a možnosť vyskúšať si svoje komunikačné zručnosti a pred komisiou odprezentovať pripravené projekty nás motivovala k ešte usilovnejšej príprave. Oplatilo sa! Po ústnej časti skúšok nám pani profesorky s radosťou oznámili 100% úspešnosť. Škoda len, že hodnotenie písomných častí certifikátu prebieha v Nemecku a tak si na výsledky budeme musieť počkať pravdepodobne do septembra 2024. Mnohí z nás, milujúci výzvy, si chceme dokázať svoje jazykové nadanie a preto sme rozhodnutí pokračovať aj ďalej - v príprave DSD, 2.stupňa.

            H. Ulbricht, M.Cyprian Sexta

          • Odovzdávanie zlatých cien DofE

          • Dňa 19.3.2024 sme sa zúčastnili na slávnostnej ceremónii odovzdávania zlatých cien DofE. Naši žiaci na sebe pracovali dlhých 18 mesiacov, športovali, učili sa variť, venovali svoj voľný čas ako dobrovoľníci v rôznych projektoch, absolvovali expedíciu a rezidenčné projekty a zaradili sa tak medzi 161 ocenených absolventov z celého Slovenska. Všetkým zo srdca gratulujeme a tešíme sa, čo nám DofE prinesie najbližšie!