Tak ako každý rok, aj tento rok pripravil Ústav pamäti národa (ÚPN) v poradí už XIV. ročník multižánrového medzinárodného Festivalu slobody, ktorý pripomína a analyzuje obdobie neslobody na Slovensku. Prináša aj množstvo zaujímavých dokumentárnych a hraných filmov, výstavy, divadelné predstavenia, koncerty či diskusie.
Naši žiaci z 3.A a 3.B pod vedením svojich vyučujúcich p. Fieberovej a p. Dulovej sa zúčastnili druhej programovej časti tohto festivalu :Festival slobody pod Pyramídou.
Program sa uskutočnil v priestoroch Slovenského rozhlasu, kde študenti mali možnosť vidieť projekciu dokumentárneho filmu November +20, spojenú s diskusiou s historikom p. Dubovským o Nežnej revolúcii.
V živom vysielaní na vlnách RTVS Rádia Devín pokračovala diskusia s tvorcami rovnomennej výstavy SNM – Historického múzea a Ústavu pamäti národa venovanej Ne/spútaní 89, ktorá prezentuje život mladých ľudí pred rokom 1989 a ich účasti v Nežnej revolúcii.
V závere programu sa uskutočnil verejný odposluch rozhlasovej hry Hranica. Silný príbeh o vine a treste z pera autora Petra Janků, ktorý sa viaže k roku 2005, keď sa odtajňovali spisy v Archíve Ústavu pamäti národa. Ľudia sa tak dozvedali kruté pravdy o zločinoch proti ľudskosti a mnohí si museli nájsť svoju hranicu a mieru odpustenia. Po filme opäť nasledovala diskusia s historikom p. Dubovským o Nežnej revolúcii.
Zámerom tohto podujatia bolo sprostredkovať hodnoty Nežnej revolúcie dnešnej mladej generácii a taktiež poukázať na to aké sú slová slobody a demokracie krehké a dôležité.