Finančná gramotnosť
Finančná sloboda je dostupná všetkým tým, ktorí sa o nej učia a pracujú na nej.
Nenechaj sa okradnúť
Naša škola sa zapojila aj v školskom roku 2019/2020 do projektu MŠVVaŠ s názvom PODPORA ORGANIZAČNÉHO ZABEZPEČENIA VZDELÁVANIA PEDAGOGICKÝCH ZAMESTNANCOV V OBLASTI FINANČNEJ GRAMOTNOSTI A VÝCHOVY K PODNIKANIU. Cieľom nášho projektu „Nenechaj sa okradnúť“ bolo zvýšiť profesijné kompetencie učiteľov nášho gymnázia.
Z prostriedkov projektu sme zakúpili odbornú publikáciu Jana Mazáková: Ochrana spotrebiteľa. Publikácia bola pomôckou počas vzdelávania a bude naďalej zaradená do knižnice predmetovej komisie matematiky a prístupná pre všetkých učiteľov.
V teoretickej časti školení, ktorá bola rozdelená do viacerých prednášok. Pedagogickí zamestnanci sa naučili ako efektívne hospodáriť, rozoznávať a predchádzať rizikám pri investovaní. Nosnou témou však bola Ochrana spotrebiteľa, oboznámenie sa s právami a povinnosťami nás spotrebiteľov, právami a povinnosťami predajcov, ako má vyzerať doklad o kúpe, kto ho musí, prípadne nemusí vydávať, aký je rozdiel medzi kúpou tovaru a služieb. Ďalej sme sa vyškolili v spôsobe reklamácie, aké máme práva na vrátenie tovaru, aká je záruka na použitý, prípadne poškodený tovar, ako sa správať pri jeho reklamácii, ako má vyzerať reklamačný lístok, čo znamená zákaz diskriminácie a čo sú osobitné druhy predaja. Dozvedeli sme sa o nekalých obchodných praktikách a novej možnosti alternatívneho riešenia sporov. Aké sú možnosti riešenia, ak sme ako spotrebiteľ nespokojný so spôsobom vybavenia reklamácie. Pokiaľ potrebujeme pomoc, dostali sme kontakt na Slovenskú obchodnú inšpekciu, na stránkach ktorej sa dozvieme aj o nebezpečných výrobkoch, možnosti podať podnet na SOI na prešetrenie, prípadne sa len poradiť o ďalšom postupe v prípade problému medzi predajcom a spotrebiteľom. Učitelia sa oboznámili s ďalšími kontrolnými orgánmi, ktoré chránia spotrebiteľa v rôznych oblastiach.
Finančnú gramotnosť navrhujeme vyučujeme aj formou projektov na vzučovacích hodinách. Výhodou projektov je, že môžu byť organizované počas jednej vyučovacej jednotky, prípadne ako dlhodobý projekt. Žiaci sa priamo v praxi naučia prezentovať výsledky svojej práce a práce tímu, spracovať ich, vyhodnotiť a následne prezentovať. V praktických aktivitách si učitelia vyskúšali zážitkové vyučovanie organizované v skupinách. Vzdelávaniu žiakov v oblasti ochrany spotrebiteľa by tak mali tieto aktivity pomôcť. Učitelia si prešli modelové situácie, ktoré môžu nastať pri reklamácii tovaru alebo služby priamo u predajcu, prípadne následné riešenie podnetu na SOI, v prípade nespokojnosti. Dožadovanie svojich práv je veľmi významnou časťou v živote mladých ľudí, je dôležité, aby ich to naši učitelia naučili a žiaci sa tak mohli sebavedome a zároveň v súlade so zákonom a Občianskym zákonníkom uplatniť v praktickom živote.
Aktivity boli zamerané na vzdelávanie v oblasti ochrany spotrebiteľa. Hlavné princípy ochrany spotrebiteľa boli školené a diskutované veľmi intenzívne, základné princípy malého a stredného podnikania učitelia diskutovali na modelových situáciách.
Naši učitelia budú kvalifikovane informovať žiakov nášho gymnázia o dôležitých zákonoch, o možnostiach ochrany voči nekalým obchodným praktikám, o ochrane spotrebiteľa, o možnostiach reklamácie a spôsobe ďalšej ochrany v prípade neuznania reklamácie zo strany predajcu.
Výstupy projektu sú dlhodobo udržateľné, profesijné kompetencie učiteľov všeobecno – vzdelávacích predmetov v oblasti finančnej gramotnosti budú trvale na vyššej úrovni, učitelia tak môžu poskytovať naším žiakom kvalitnejšie vzdelanie v oblasti finančnej gramotnosti. Projekty ale aj krátkodobé aktivity na jednu vyučovaciu hodinu, ktoré budú učitelia so žiakmi realizovať, budú žiaci pripravovať okrem školského aj v domácom prostredí a tak budú o problematike diskutovať aj so svojimi rodičmi, čím budeme vzdelávať širšiu verejnosť.
Využitie výstupov projektu bude prebiehať aj mimo našu školu. Zabezpečíme tak udržateľnosť a efektívne využitie prostriedkov určených na projekt. Finančné prostriedky projektu boli použité efektívne a hospodárne, podporili sme vzdelanie pedagogických zamestnancov a prispeli k rozvoju ich profesijných kompetencií, aby mohli odovzdať našej mladej generácii vždy aktuálne poznatky vo sfére peňazí a vychovali tak finančne gramotných ľudí.