• “Najväčším bohatstvom je vzdelanie” – Robert Kiyosaki 

        zatiaľ žiadne údaje
        • Naše aktivity

        • Školenie ochrany spotrebiteľa

          Ochrana spotrebiteľa je veľmi dôležitá téma v dnešnej rýchlej dobe. Školenie nás obohatilo o veľa nových zaujímavých informácií. Zopakovali sme si ako má vyzerať doklad o kúpe, na čo máme ako spotrebiteľ právo pri kúpe nového, či použitého tovaru, pri reklamácii tovaru, aké sú podmienky správneho predaja balených a nebalených potravín. Dozvedei sme sa aj mnoho nového, napr. kedy môže byť zamietnutá naša reklamácia, prípadne odmietnuté prevzatie tovaru na reklamáciu, aké máme práva a povinnosti ako spotrebitelia.

          Nákup na diaľku, mimo prevádzkových priestorov predávajúceho, nákup cez internet - e-shopy, nákup z katalógu, podomkový predaj, to všetko sú osobité formy predaja. Považujeme za veľmi dôležité v dnešnej dobe upozorniť aj našich žiakov na prednosti, ale najmä na nástrahy takéhoto nákupu. Rovnako ako nekalé obchodné praktiky, na ktoré by mal byť každý z nás pripravený. 

          V prípade potreby je dobré vedieť aj o možnosti alternatívneho riešenia sporov ponúkané právnikmi Slovenskej obchodnej inšpekcie. Ich pomocou sa vieme pomerne rýchlo a bez súdnzch sporov domôcť spravodlivosti ako spotrebiteľ.

           

        • Interaktívne aktivity

          V interaktívnych aktivitách sme si ukázali jednoduché cvičenia, použiteľné aj na vyučovacích hodinách.

          Na konkrétnej skúsenosti sa učíme my aj naši žiaci najjednoduchšie. Počas našich projektov zameraných na rozvoj finančnej gramotnosti učiteľov sme získali niekoľko návodov na interaktívne aktivity so žiakmi. 

        • Ukážky situácií z praxe

          Vyskúšali sme si, ako by sme reagovali v konkrétnych situáciách v praxi. Rozdelení na skupiny sme prešli najčastejšími situáciami, do ktorých sa môžeme dostať pri reklamácii tovarov a služieb. Odborníci na ochranu spotrebiteľa nám vysvetlili, na čo všetko máme ako spotrebitelia právo, kam sa môžeme obrátiť v prípade, že boli naše práva poškodené. Oboznámili sme sa so stránkou Slovenskej obchodnej inšpekcie. Môžeme na nej podať podnet na prešetrenie, nájdeme na nej zoznam nebezpečných výrobkov, aj zoznam firiem, ktorým je lepšie sa vyhnúť z dôvodu nekalých obchodných praktík.

          Podobné praktické cvičenia realizujeme aj vo vyučovaní v rámci prípravy finančne gramotných žiakov.

        • Ako sa starať o svoju finančnú budúcnosť

          Prešli sme aj praktickými cvičeniami na tému prípravy na svoju budúcnosť. Ako aj v neskoršom veku byť finančne zabezpečení. 

          Tradičná rada, ako mať na dôchodku pokryté všetky potreby, znie:

          a) začnite sporiť zavčasu,

          b) ušetrite dosť na to, aby vám financie vydržali do vašej stovky.