• Príhovor riaditeľa školy


          • Vážení rodičia, milí žiaci,

            situácia s koronavírusom COVID-19 nás všetkých zamestnáva tak, ako sme nikdy nepredpokladali. Preto je v tomto období potrebná veľká vzájomná tolerancia a pochopenie sa. Dnes sa len predpokladá, aký bude vývoj v najbližších týždňoch či mesiacoch. Vzniklo a vzniká množstvo otázok, vznikajú problémy a musíme sa zariadiť a musíme ich riešiť.

            Nevieme, ako dlho budeme musieť takto pracovať, preto žiadam o čítanie s porozumením a o súčinnosť. Nie sú to prázdniny ani pre učiteľov a ani pre žiakov.

            Je to veru dosť náročné pre rodičov a aj žiakov. Je to náročné na psychiku, ale práca nám pomáha. Dúfam, že aj žiakom to pomáha, zatiaľ až na pár výnimiek a všetci sa snažia.

            Stále však máme na prvom mieste ochranu zdravia vás a všetkých blízkych.

            Buďme zodpovední všetci.

            Vážení rodičia a milí žiaci, prosím, prečítajte si aktuálne informácie a pokyny:

             

            1. Školy ostanú zatvorené až do odvolania. Rozhodol o tom Úrad verejného zdravotníctva SR reagujúc na opatrenia týkajúce sa zabránenia šíreniu nového koronavírusu.
            2. Písomné maturity" sa v tomto školskom roku neuskutočnia, interná časť maturitnej skúšky, teda "ústne maturity", by sa mala konať najskôr do dvoch týždňov od obnovenia výučby. Interná maturita sa bude konať v termíne do 30. júna 2020. Pre školský rok 2019/2020 sa ruší aj Testovanie-9, teda monitor, ktorý píšu žiaci deviateho ročníka a žiaci štvrtého ročníka osemročných gymnázií. Riešime a budeme informovať ako to bude u nás.
            3. Prihlášky na stredné školy je možné podať do 15. mája a k prihláške sa nebude vyžadovať potvrdenie od lekára. Prijímacie pohovory na stredné školy sa uskutočnia najneskôr do 30. júna.
            4. V prípade vysokoškolákov chce minister školstva apelovať na Slovenskú rektorskú konferenciu, aby akceptovala tento stav a nastavila štandardy vzdelávania podľa súčasnej situácie.
            5. K prihláškam na VŠ posielame maturantom informáciu v ďalšej prílohe. 
            6. Počas prerušenia vyučovania sa riaďte nariadeniami a odporúčaniami ÚVZSR a RÚVZ BA, sledujte média.
            7.  V prípade akýchkoľvek Vašich zdravotných problémov oznámte neodkladne túto skutočnosť riaditeľovi školy. Žiadame všetkých  rodičov, aby v prípade, že sa u ich dieťaťa, nášho žiaka objaví podozrenie na nákazu novým koronavírusom, prípadne sa toto podozrenie potvrdí, bezodkladne o tom informovali. ĎAKUJEME.
            8. V zmysle usmernenia MŠVVaŠ  nie je možné sprístupňovať školu. Preto bude škola naďalej uzavretá – nie je možné ju otvoriť ani na vyzdvihnutie osobných vecí, vyžiadanie potvrdení, či podávanie iných dokumentov,  rešpektujte obmedzený prístup do školy.
            9. Štúdium bude naďalej pokračovať dištančnou formou. Učitelia využijú rôzne platformy takejto výuky. Je to náročné, niekedy to nejde, ale musíme to prekonať. Žiadame Vás o súčinnosť. Učitelia nám hlásili, že nemajú od niektorých žiakov spätnú väzbu, pri štúdiu doma e-learningovou formou. Pozrite sa na to, prosím.
            10. Stále platí, že máme na vás prosbu, aby ste dohliadali na deti, na našich žiakov. Snažte sa i naďalej zabrániť osobnému stretávaniu sa so spolužiakmi. Využívajte a žiaci nech využívajú všetky elektronické možnosti komunikácie. Ďakujeme Vám za to.
            11. Prípadné otázky a pripomienky, aj námety a skúsenosti prosím, adresujte kedykoľvek riaditeľovi školy -  norbert.kyndl@gln.sk - ,platí to rovnako aj pre rodičov a aj pre našich žiakov.
            12. Naďalej sledujte informácie na webe školy a v mailoch od učiteľov Vašich žiakov.

             

            Dávajte si pozor na seba i na svojich blízkych.

            Želám všetkým hlavne veľa zdravia, lebo to je teraz najdôležitejšie.

             

            Norbert Kyndl

             

            SPOLOČNE TO ZVLÁDNEME

          • Milí maturanti

          • vzhľadom na mimoriadnu situáciu v súvislosti s vírusom COVID-19 vám oznamujeme nasledovné:
             

            1. Písomná maturitná skúška - máme tie isté informácie, ako ste aj vymohli zachytiť v médiách. Akonáhle dostaneme OFICIÁLNE TERMÍNY A POKYNY, zverejníme ich na stránke školy. Vyjadrenia budúceho ministra školstva zatiaľ treba brať iba ako neoficiálne. Neobávajte sa, ak aj dôjde k zmenám v spôsobe maturitných skúšok a ich termínov, budú sa musieť prispôsobiť aj VŠ.
            2. Polročné vysvedčenia – verím, že už všetci, ktorí ste potrebovali vystaviť vysvedčenie, ste ich aj dostali. Momentálne by ich vystavenie bol  problém, nakoľko je pri tom potrebná prítomnosť min. 3 pedagógov (tlač, podpisy). Navyše, je treba o vystavenie písomne požiadať – ako to už mnohí absolvovali.
            3. Podávanie prihlášok na VŠ - odporúčame Vám sledovať aktuality o podávaní prihlášok na vybranej vysokej škole, prípadne fakulte. Podľa našich informácií sa mnohé z nich rozhodli akceptovať elektronické prihlášky. Do elektronickej prihlášky odporúčame nahrať skeny všetkých relevantných príloh, vrátane potvrdení o aktivitách v súlade s požiadavkami pre konkrétny študijný program, vysvedčenia s jasne viditeľnou pečiatkou školy a podpisom riaditeľa. Väčšinou nie je potrebné ich tlačiť a posielať poštou, rovnako tak získavať potrebné dokumenty z našej školy či od lekára. Listinné dokumenty budete môcť pravdepodobne doložiť neskôr. Ak ste už prihlášku odovzdali v skoršom termíne, zmeny sa vás netýkajú. V tomto zmysle informuje väčšina vysokých škôl. Je veľmi dôležité, aby ste sa spojili so svojou vybranou vysokou školou, informovali ste sa o podrobnostiach a konali v zmysle ich pokynov. Veľa aktualít sa dozviete napríklad aj na https://www.portalvs.sk/sk/aktuality.
            4. Potvrdenia našej školy - ak aj napriek opatreniam a zmenám potrebujete potvrdiť prihlášky na VŠ, ohláste sa mailom.  
              Prosím zvážte, či je potrebné osobne prísť, aby sme nezvyšovali riziko nákazy.
              Do budovy žiaci vstupovať nesmú, takže nepočítajte s tým, že by ste si mohli zobrať nejaké študijné materiály, učebnice, zošity,....

            Dávajte na seba, aj na svojich blízkych, pozor, nepodceňujte prevenciu a noste rúška.

             

            Ing. Norbert Kyndl - riaditeľ školy

          • Opatrenia ministerstva školstva

          • prevzaté zo stránky Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky

            Školy ostanú zatvorené až do odvolania, uviedol dnes na tlačovej konferencii po rokovaní vlády SR minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling. Rozhodol o tom Úrad verejného zdravotníctva SR reagujúc na opatrenia týkajúce sa zabránenia šíreniu nového koronavírusu.     „Písomné maturity" sa v tomto školskom roku neuskutočnia, interná časť maturitnej skúšky, teda "ústne maturity", by sa mala konať najskôr do dvoch týždňov od obnovenia výučby. Interná maturita sa bude konať v termíne do 30. júna 2020. Pre školský rok 2019/2020 sa ruší aj Testovanie-9, teda monitor, ktorý píšu žiaci deviateho ročníka a žiaci štvrtého ročníka osemročných gymnázií.     „Budem robiť všetko preto, aby sme školský rok štandardne ukončili. Možno to situácia s vírusom skomplikuje, ale ja verím, že to spoločne zvládneme a hlavne ostaneme zdraví. Chcel by som tiež ubezpečiť učiteľov a rodičov, že neprebrané učivo nebudeme považovať za problém a presunieme ho do ďalšieho ročníka," ubezpečuje minister školstva.     Prihlášky na stredné školy je možné podať do 15. mája a k prihláške sa nebude vyžadovať potvrdenie od lekára. Prijímacie pohovory na stredné školy sa uskutočnia najneskôr do 30. júna. Posúvajú sa aj termíny zápisov do základných škôl. Tie by sa mali uskutočniť v druhej polovici apríla, od 15. do 30. apríla, ale bez osobnej prítomnosti detí. Podávanie žiadostí do materských škôl bude prebiehať od 30. apríla do 31. mája 2020.     V prípade vysokoškolákov chce minister školstva apelovať na Slovenskú rektorskú konferenciu, aby akceptovala tento stav a nastavila štandardy vzdelávania podľa súčasnej situácie.     Minister už v súvislosti s prerušenou výučbou na školách rokoval s riaditeľom RTVS Jaroslavom Rezníkom. Vyučovacie programy na Dvojke sa predĺžia zo súčasných 45 minút na 100 minút s dôrazom na žiakov so špeciálnymi vzdelávaco-výchovnými potrebami.     Rovnako predstavil novú platformu na dištančné vzdelávanie – webovskú stránku www.ucimenadialku.sk, kde nájdu učitelia, žiaci, ale aj rodičia materiály na digitálne vzdelávanie a ďalšie dôležité informácie. Stránka bude k dispozícii v najbližších dňoch.     "Budem sa snažiť hľadať ďalšie riešenia, ako toto celé rodičom aj učiteľom uľahčiť. Chcel by som zároveň vyzvať rodičov aj učiteľov, aby boli zhovievaví, aby spolu komunikovali, počúvali sa a snažili sa vzájomne si pomôcť. Pre nás všetkých je to nová situácia. Preto sa snažme, prosím, čo najviac spolupracovať, "  vyhlásil minister Branislav Gröhling.

          • Vážení rodičia, milí žiaci,

          • vzhľadom na neustále sa meniacu situáciu, otázky a podnety zo strany žiakov a rodičov, zasielam aktuálne informácie:

            1. v zmysle usmernenia MŠVVaŠ  nie je možné sprístupňovať školu. Preto bude škola naďalej uzavretá – nie je možné ju otvoriť ani na vyzdvihnutie osobných vecí, vyžiadanie potvrdení, či podávanie iných dokumentov,  rešpektujte obmedzený prístup do školy, 
            2. štúdium bude naďalej pokračovať e-learningovovu formou. Žiadame Vás o súčinnosť pri plnení úloh. Učitelia nám hlásili, že nemajú od niektorých žiakov spätnú väzbu, pri štúdiu doma e-learningovou formou urobte kontrolu,
            3. učitelia boli usmernení, aby e-learningovo pracovali so žiakmi iba v čase vyučovania.
            4. žiadame rodičov, aby dohliadali na deti, na našich žiakov,  prosím, snažte sa v čo najväčšej možnej miere zabrániť osobnému stretávaniu sa so spolužiakmi. Využívajte elektronické možnosti komunikácie (skype, FB...),
            5. Žiadame rodičov, aby v prípade, že sa u ich dieťaťa objaví podozrenie na nákazu novým koronavírusom, prípadne sa toto podozrenie potvrdí, bezodkladne informovali riaditeľa školy. Aj v prípade pozitívneho nálezu koronavírusu vo vašom najbližšom okolí, prosím, bezodkladne o tom informujte riaditeľa školy,
            6. prípadné otázky a pripomienky, prosím, adresujte výlučne riaditeľovi školy -  norbert.kyndl@gln.sk ,
            7. naďalej sledujte informácie na webe školy a v mailoch od učiteľov Vašich žiakov.

             

            Vážení rodičia a milí žiaci,

            situácia s koronavírusom a ochorením COVID-19 nás všetkých zaskočila. Dnes nevieme predpovedať, aký bude vývoj v najbližších týždňoch či mesiacoch, no opatrnosť je určite namieste. Je tu množstvo nezodpovedaných otázok, vznikajú problémy a musíme sa zariadiť.

            Počas prerušenia vyučovania sa riaďte nariadeniami a odporúčaniami ÚVZ SR a RÚVZ BA (regionálny úrad verejného zdravotníctva), sledujte médiá.
             

            Dúfam, želám si, že tento stav čoskoro pominie a zase sa v zdraví stretneme v škole.

            Ďakujem za spoluprácu a pochopenie

            Norbert Kyndl

          • Aktualizované informácie o ďalšej organizácií vyučovania

          • Vážení rodičia a milí žiaci,

            s ohľadom na vzniknutú situáciu si Vás dovoľujem informovať, že na základe rozhodnutia ministerky školstva sa

            prerušuje vyučovanie na školách a školských zariadeniach
             
            v období od 16. marca 2020 do 27. marca 2020 vrátane.
             

            Tiež sa posúva termín písomných aj ústnych maturitných skúšok.

             

            To znamená, že aj na našom gymnáziu bude výučba počas nasledujúcich dvoch týždňov naďalej pokračovať dištančnou formou - žiaci sa budú pripravovať doma, individuálne, podľa pokynov vyučujúcich, v rozsahu primeranom rozvrhu hodín.

            Písomné maturitné skúšky sú zatiaľ naplánované v dňoch 31.3. - 2.4.2020.

            Podrobnosti o zmenách všetkých termínov sa dozviete v nasledujúcom dokumente: usmernenie_ministerky_skolstva.pdf

             

            Rovnako vás chcem požiadať o dôsledné dodržiavanie nasledovných pokynov:

            1. Počas prerušenia vyučovania sa riaďte nariadeniami a odporúčaniami ÚVZ SR a RÚVZ BA, sledujte médiá,
            2. Obmedzte pobyt a pohyb  mimo trvalého bydliska, zachovávajte tzv. „domácu karanténu“, nezdružujte sa,
            3. Rešpektujte obmedzený prístup do školy, 

            Ďalej:

            1. Žiadame rodičov, aby dohliadali na deti – zmyslom zastavenia výučby nie je to, aby voľný čas trávili v nákupných centrách alebo inak organizovaní v skupinách, deti by naozaj mali zodpovedne zostať doma a vyhnúť sa hromadným akciám, potulovaniu sa po uliciach a podobne,
            2. Úlohy žiakom budú učitelia posielať naďalej elektronicky,
            3. Pri štúdiu doma e-learningovou formou prosíme rodičov o kontrolu.
            4. Naďalej sledujte informácie na webe školy a v mailoch od učiteľov Vašich žiakov.
            5. Žiadame rodičov, aby v prípade, že sa u ich dieťaťa objaví podozrenie na nákazu novým koronavírusom, prípadne sa toto podozrenie potvrdí, bezodkladne informovali riaditeľa školy.  V prípade akýchkoľvek Vašich zdravotných problémov konzultujte  neodkladne svoj zdravotný stav so svojím lekárom,
            6. Sledujte aspoň raz denne webovú stránku školy a Vašu e-mailovú schránku z dôvodu aktualizovania vzniknutej situácie.

             

            Ďakujeme za spoluprácu a pochopenie

            Norbert Kyndl

          • Oznam riaditeľa školy

          • Vážení rodičia, milí žiaci.

            Oznamujem vám, že na základe rozhodnutia nášho zriaďovateľa, bude škola budúci týždeň zatvorená.

            Tam kde sa bude dať, dostanú žiaci prácu domov.
            V pondelok k tomu pošleme ďalšie informácie cez agendu ASC.

            Súčasne oznamujem, že zatvorená bude aj Školská jedáleň.

             

            Ing. Norbert Kyndl, v. r.

          • Opatrenia prijaté v súvislosti s novým koronavírusom (COVID-19)

          • Na dnešnom zasadnutí sa vedenie školy zaoberalo novovzniknutou situáciou okolo koronavírusu a prijalo nasledovné opatrenia:

            1) Zverejnenie tejto výzvy rodičom žiakov, ktorí sa vracajú zo zahraničia

            V súvislosti so šírením koronavírusu (COVID-19) v rôznych krajinách sveta, sme sa rozhodli zaujať nasledovné stanovisko:
            Situáciu pozorne sledujeme, spolupracujeme so všetkými relevantnými inštitúciami a na základe ich vyjadrení vieme, že niet dôvodu na šírenie paniky. Napriek tomu sme sa rozhodli prijať tieto opatrenia:

            •  Ak sa žiak vráti z krajiny s výskytom koronavírusu, resp. z rizikovej oblasti, v ktorej sa vírus vyskytol, dôrazne odporúčame nechať dieťa v domácej 14-dennej karanténe.
            • V prípade, že dieťa po návrate z takejto krajiny neostane v karanténe, žiadame o písomné vyhlásenie zákonného zástupcu dieťaťa, že si nie je vedomý výskytu spomínaného ochorenia v okolí dieťaťa, počas jeho pobytu mimo SR.

            2) V súlade s vyhlásením hlavného hygienika SR odporúčame:

            • časté umývanie rúk mydlom a vodou po dobu najmenej 20 sekúnd
            • zakrývať si nos a ústa pri kašľaní a kýchaní jednorazovou papierovou vreckovkou a následne ju zahodiť do koša
            • vyhýbať sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, ktorí javia príznaky nádchy alebo chrípky
            • 14 dní od príchodu z oblasti postihnutej novým koronavírusom je potrebné kontrolovať svoj zdravotný stav (horúčka, kašeľ, bolesť hrdla, dýchavičnosť)
            • ak ste chorí, liečte sa doma
            • v prípade klinických príznakov po návrate z cudziny, je potrebné telefonicky kontaktovať lekára a informovať ho o cestovateľskej anamnéze

            3) Škola ďalej zabezpečila:

            • v každej triede dezinfekčné mydlo
            • na toalete sú k dispozícií mydlá a utierky
            • upratovačky dostali pokyn venovať zvýšenú pozornosť dezinfekcií zverených priestorov
            • vetranie budovy školy - učební chodieb aj ostatných priestorov
            • skrátenú pracovnú dobu zamestnancov
            • monitorovanie absencie žiakov
          • Úspechy našich talentovaných nemčinárov...

          • Od januára 2020  sme s nadšením sledovali úspechy našich talentovaných nemčinárov, ako postupujú z okresných, ďalej na krajské až celoslovenské kolá predmetovej olympiády z nemeckého jazyka. Boli to: Martin Šiffalovič, kvarta B – 1. miesto na okresnom a 6. miesto na krajskom kole, Alex Gyarmati, sexta B - 3. mieste na okresnom kole. Veľkú radosť nám však urobil aj Andrés Ruiz Böhman, sexta B, ktorý  postúpil priamo do krajského kola ako úspešný riešiteľ vo svojej kategórii. Tu obsadil jedinečné 1. miesto a bude teda GLN reprezentovať na celoslovenskom kole ONJ.

            Všetkým trom srdečne gratulujeme a Andrésovi držíme obzvlášť palce v meraní síl medzi najlepšími nemčinármi v celoslovenskom kontexte!

          • Technológie budúcnosti

          • Dňa 13.2. 2020 naši informatici v spolupráci so spoločnosťou Anasoft  zorganizovali prednášku na tému TECHNOLÓGIE BUDÚCNOSTI. Študenti sa na nej dozvedeli veľa zaujímavého o dnešných disruptívnych technológiách, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou zásadným spôsobom zmenia svet v podobne, akej ho poznáme dnes. Najviac zasiahnutou oblasťou sa javí pracovná sféra; väčšinou pracovné pozície.

            Čo teda generáciu, ktorá je pravé v školách a pripravuje sa na svoje budúce pracovné zaradenie, čaká o 5 či 10 rokov?

            Na čo všetko sa treba pripraviť?

            Kto, resp. čo im v tom môže pomôcť?

            Nie len na tieto otázky sa pokúsil odpovedať prednášajúci Mgr. Peter Bílik, hlavný architekt pre riešenia inteligentného priemyslu, zanietený popularizátor a technologický nadšenec.

          • Workshop na tému Diskriminácia a predsudky v spoločnosti

          • V rámci projektu Škola bez nenávisti predmetová komisia AJ v spolupráci s našou bývalou žiačkou, Luciou Drobnou, zorganizovali workshop na tému Diskriminácia, nálepkovanie a predsudky v spoločnosti v minulosti a dnes.

            Na začiatku si žiaci krátko vyskúšali ako v reálnom živote fungujú predsudky a "nálepkovanie" ľudí. Neskôr sa rozprávali o tom, čo diskriminácia ako taká znamená. Ďalej boli prevedení históriou antisemitizmu a videli ako diskriminácia v spoločnosti postupne vzniká a stupňuje sa. Jednotlivé aktivity a diskusia bola zamerané na potenciálne situácie z reálneho života aj osobné skúsenosti žiakov.

            Workshop je súčasťou projektu Nadácie Milana Šimečku a Anne Frank House a jeho cieľom je vzdelávať mladých ľudí o diskriminácii, stereotypoch a predsudkoch v našej spoločnosti.

          • Certifikát Prvej pomoci – Skúšky prvej pomoci

          • V dňoch od 4.2 – 6.2.2020 sa na našej škole konali skúšky PP tried II.A, Sexty A a sexty B. V spolupráci s operačným strediskom záchrany v zastúpení:  p. A. Esztergályos, G. Vernancová boli žiaci preskúšaní testovou formou a praktickými skúškami. Tento rok boli skúšky obohatené aj praktickým použitím nového cvičného školského defibrilátora.

            V súčasnej dobe je vzostupný nárast úrazov, dopravných nehôd a prípadov bezprostredne život ohrozujúcich v ktorých  by sme „MY“ ako osoby prvého kontaktu mali  vedieť v takýchto  situáciách poskytnúť prvú pomoc. Nadobudnuté praktické zručnosti a vedomosti si zopakujeme na konci školského roka na Integrovanom dni záchrany Ditty Abrhámovej.

            Vo štvrtok 6.2. 2020  bol na našej škole osadený a zaktivizovaný  defibrilátor umiestnený vo vestibule školy – je napojený na operačné stredisko záchrany.  Zachrániť život v prípade potreby môže na našej škole a aj v blízkom okolí mestskej časti Ružinova. Týmto krokom sa naša škola stáva z hľadiska bezpečnosti zdravia BEZPEČNOU a ojedinelou na Slovensku.

          • Lyžiarsky kurz Tále 2020

          • Od nedele sú na lyžiarskom kurze naši terciáni. Počasie im zatiaľ praje, snehu je dosť, úrazy žiadne, spoločenský život pestrý (pani profesorka Djubašáková opäť priniesla plnú nošu spoločenských hier). Veríme, že takto to vydrží až do návratu a okrem veselých zážitkov si všetci prinesú aj zdokonalenú techniku lyžovania.

          • Geologicky aktívne tercie

          • Biológia môže byt aj sranda,
            Hodinu si žiaci chvália.
            Zaujímavejšie ako kamene akési,
            Sú vnútorné geologické procesy.

            Sopky chŕlia lávu,
            Treba zachovať chladnú hlavu.
            Podobne sopky sme si vyrobili aj my sami,
            Zvládli sme to bez pomoci našej mamy.
            Dokonca aj bez ponosov,
            Vôňa octu udiera nám do nosov.
            Sódu a červene farbivo,
            Primiešali sme a potom to vybuchlo.

            Alexandra Rusnáková

          • Vianočná nálada

          • V piatok 20. 12. 2019 sa na našej školy uskutoční Vianočná nálada, čo je tradičné podujatie v posledný školský deň v kalendárnom roku. Triedy sa na toto podujatie pripravujú už vopred plnením dlhodobých disciplín, ako napr. prípravou balíčka pre núdznych v rámci charitatívnej akcie „Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok?“ či výzdobou nástenky vo svojej učebni. V deň konania Vianočnej nálady triedne kolektívy plnia rôzne disciplíny s vianočnou príchuťou, v ktorých preukazujú svoju šikovnosť, vynaliezavosť i tímového ducha. Spomeňme aspoň predvedenie scénky v duchu Vianoc, netradičný šport Tic Tac Toe či tanečnú súťaž nintendo Wii. Každá trieda bez ohľadu na dosiahnuté bodové ohodnotenie dostane na záver podujatia darčekový kôš.

            V prílohe sú pravidlá a harmonogram.

          • Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok?

          • Spolu sme to zvládli. Darovali sme 161 darčekov deduškom a babičkám v Domove dôchodcov na Pažítkovej ulici a Stredisku Evanjelickej Diakonie v Bratislave. To nám však nestačilo. Úžasný nápad 2.A sa stal skutočnosťou a ďalších 40 balíčkov putovalo do Krízového centra Dúha pre detičky a mamičky. Aj vďaka Vám všetkým budú tie tohtoročné Vianoce pre niekoho krajšie :)

          • Vianoce v Domove dôchodcov

          • „Prijímanie naplňuje ruky, dávanie naplňuje srdce.“

                                                                                      ( Margarete Seemann)

            Dňa 18. 12. 2019 sa žiaci nášho gymnázia zúčastnili tradičného vianočného  podujatia v Domove dôchodcov na Pažítkovej ul. Babičkám a deduškom priniesli plnú náruč pohody, lásky, mladistvého elánu a úsmev na tvári. Po skončení  programu sme odovzdali 122 darčekov pre klientov Domova, ktoré v rámci projektu „Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok?“ pripravili naši žiaci.

            Aktivitu našej školy vysoko ocenil aj starosta Ružinova p. Martin Chren, ktorý vyjadril potešenie z toho, že mladí ľudia nie sú ľahostajní a usilujú sa spríjemniť  obdobie Adventu klientom Domova.

            Pochvala z úst starkých, riaditeľky a pracovníkov zariadenia, naplnila srdcia našich detí radosťou a šťastím.

          • Malý modrý filmový festival

          • Na jedno som vždy veril:

                 Že nás pán Boh stvoril všetkých rovnakých.

            Jeden je biely, druhý čierny. Jeden je krásny, iný je zase poďobaný od vyrážok. Ale všetkým nám je zima, keď vonku mrzneme a všetci sa potíme, keď praží slnko. A všetci musíme dýchať, aby sme sa neudusili.

                 Všetkých nás nakoniec odvezú. Inými slovami, všetci sme smrteľní. I nesmrteľní. Ale kvôli tomuto  nesmieme jeden z druhého robiť otroka. Pre toto každý, či už bol jeho otec prezident alebo drotár, musí mať rovnakú príležitosť žiť plnohodnotný život.

                 Nikto si nesmie myslieť, že je niečo viac, niečo lepšie ako ten druhý. Možno má toho viac v makovici, možno nosí lepšiu košeľu, má šikovnejšie ruky, možno má väčšie bicepsy.

                 Ale toto všetko ho iba zaväzuje, iba zaväzuje, aby toho urobil o to viac. Viac pre tých s menšími bicepsami a horšou košeľou.

            Lenže tomuto môžu veriť a rozumieť iba tí z ľudí, ktorí majú radi ľudí.

            Mať ľudí rád a milovať ľudí je celé tajomstvo a jediný recept na šťastie  a to platí pre všetkých. Pre mňa, pre teba, pre Stalina, Trumana, pre celý svet.

                                                                                                         ( z knihy Hovory s Janem Masarykem)

             

            V duchu týchto myšlienok sa 16. 12. 2019 uskutočnil 4. ročník Malého modrého filmového festivalu. Problematika ľudských práv, interaktívne súťaže a dokumentárne filmy sa stretli s veľkým záujmom a ohlasom nielen žiakov ,   ale aj pedagógov. Potešilo nás, že pozvanie prijali aj žiaci 7. ročníka zo ZŠ Nevädzova. Tešíme sa na  nasledujúci ročník.