• NIKOTÍNOVÉ VRECKÁ

        • Vyzerajú ako žuvačky ale nikotínu majú viac ako cigarety.

           

               Nikotínové vrecká patria medzi výrobky obsahujúce nikotín, a teda nemali by ich užívať osoby mladšie ako 18 rokov. Ľudia ich užívajú ako alternatívu fajčenia cigariet.

             Do sveta sa dostali zo škandinávskych krajín. Najviac populárne sú najmä v Dánsku, Švédsku, ale tiež v Rusku. Ich obľuba však postupne rastie po celom svete.

               Obaly sú na prvý pohľad na nerozoznanie od cukríkov alebo žuvačiek. V obchodoch sú pestrofarebné plastové škatuľky v tvare puku. Že ide o produkt s vysokým obsahom nikotínu, sa zvyčajne dozviete až zo zadnej strany škatuľky. A nikotín je vysoko návyková látka!

                Biele vrecúška v tvare a veľkosti žuvačkového dražé neobsahujú tabak, ale vyabstrahovaný nikotín v rôznych množstvách. Najslabšie vrecúška dostupné                  v obchodoch alebo na internete obsahujú 4 - 7 mg nikotínu, najsilnejšie 50 mg. To je už dávka, ktorá môže viesť k otrave nikotínom aj u dospelého človeka s hmotnosťou 70 kilogramov. Ako letálna dávka sa považuje hranica 30 - 60 mg čistého nikotínu.  Pokiaľ   sú   na   trhu   dostupné   vrecká   s obsahom až 50 mg nikotínu v jednom vrecku, hrozí predávkovanie, ktoré vedie do bezvedomia, dokonca k smrti.

               Nikotínové vrecko si užívateľ vloží pod hornú či dolnú peru, alebo ho prežúva.      V ústach si ho ponechá obvykle 15 - 30 minút. Cez sliznicu úst sa navyše nikotín vstrebáva pomalšie ako vdychovaním. Vdychovaním sa dosahujú vyššie hladiny        v krvi a tým aj v mozgu, kde pôsobí na konkrétne receptory. Jeho účinky sa v mieste aplikácie vrecka prejavujú drobným brnením, mravčením. Po vymiznutí brnenia sa má vrecko vyhodiť do koša, prípadne schovať na ďalšie použitie. V priebehu niekoľkých minút navodzuje pocity bdelosti, zvýšenej pozornosti a psychickej výkonnosti, krátkodobo zlepšuje náladu a potláča úzkosť.

           

          Aké sú zdravotné riziká?

           

          Vysoké dávky nikotínu z vrecúšok môžu spôsobiť:

          • bolesti hlavy
          • zvýšenie tepovej frekvencie srdca, búšenie srdca
          • nevoľnosť, závrat
          • pálenie záhy
          • podráždené ďasná
          • vracanie

           

          Pravidelným užívaním nikotínových vrecúšok sa zvyšuje riziko leukoplakie, ktorá sa prejavuje výskytom bielych a svetlo šedých škvŕn v ústnej dutine.                  Bunky v leukoplakiách sa môžu malígne zvrhnúť a vzniká dlaždicovobunkový karcinóm.

          V konečnom dôsledku sa navyše zvyšujú aj pocity úzkosti, ktoré chcú deti potlačiť, pričom krátkodobé nevoľnosti či závraty sú len „menšími problémami“, ktoré deťom nikotínové vrecká spôsobujú.

           

          Aké sú ďalšie negatíva užívania nikotínových vreciek

           

          • Dostupnosť nikotínových vreciek bez obmedzenia veku. Vzhľadom na ich diskrétnosť, farebnosť obalov, príchutiam a ľahkej dostupnosti sa táto forma nikotínu dostala do rúk aj deťom. V praxi to znamená, že nikotínové vrecká bežne užívajú už žiaci druhého stupňa základných škôl, najmä od siedmeho ročníka. Ide o nebezpečný trend, ktorý ešte nedosiahol svoj vrchol.
          • Nikotínové vrecúška očividne zneužívajú nedokonalosť aktuálnej legislatívy. Vzhľadom na vyšší obsah nikotínu však dáva zmysel, aby legislatívne spadali do kategórie tabakových výrobkov. Na rozdiel od tabakových výrobkov, ktoré Európska únia prísne reguluje, netabakové výrobky zatiaľ v dôležitých bodoch prepadávajú cez legislatívu. Europoslanci prednedávnom síce odporučili zakázať príchute e-cigariet lákavé pre deti a navrhli zákaz predaja ochutených bezdymových tabakových výrobkov v EÚ, nikotínové vrecká však zatiaľ zostávajú bez povšimnutia.
          • U nikotínových vreciek je relatívne ľahká možnosť predávkovania. Skryté nebezpečenstvo vreciek  je aj v tom, že koncentrácia nikotínu je v nich  vyššia  ako u iných tabakových výrobkov. S vyššími koncentráciami stúpa riziko otravy, ktorá môže viesť k bezvedomiu alebo smrti. Predávkovanie môže nastať vtedy, pokiaľ dieťa žuje viac vreciek naraz alebo vrecká omylom prehltne. Nikotín pôsobí na ľudský organizmus ako jed. U detí sa jeho účinky prejavujú inak než u dospelých. Môže napríklad poškodiť vývoj mozgu, pretože je z časti neurotoxický.  U detí sa rýchlejšie rozvíja fyzická závislosť.

           

          Akými argumentami disponujú konzumenti nikotínových vreciek?

           

          • Nikoho neobťažujem – na rozdiel od iných nikotínových výrobkov neprodukujú žiadny dym ani zápach!
          • Nefarbia mi zuby!
          • Nemám žiadny zápach z úst!
          • Nikotínové vrecká neobsahujú žiadny tabak (tabak obsahuje množstvo škodlivých látok, ktoré sa pri horení, pálení či perorálnom podaní dostávajú do tela)!
          • Škodlivosť tejto formy užívania nikotínu je menšia, než je to u bežných cigariet!
          • A nakoniec nikotín ma stimuluje k lepším výkonom, dokáže ma uvoľniť a ukľudniť!

           

          Ako môžete zistiť, užívanie nikotínových vreciek?

           

          Odhaliť, užívanie nikotínových vreckiek je rozhodne ťažšie, ako zistiť, či človek fajčí. Vrecká sú totiž pod perou takmer neviditeľné a neprodukujú dym ani zápach.

          Niekoľko tipov, ktoré by mohli pomôcť odhaliť užívanie nikotínových vreciek:

          ·     okrem zvýšených výdavkov môžete spozorovať napríklad častejšie odpľúvanie,

              následkom pôsobenia nikotínu môžu nastať tiež častejšie bolesti hlavy, nevoľnosť    

               alebo podráždenosť,

          ·   použité vrecko je treba vyhodiť, je teda veľká pravdepodobnosť, že ho nájdete v koši,

          ·   vrecká sa najčastejšie vkladajú pod hornú peru a občas je možné vrecko spozorovať,

              najčastejšie pri rozprávaní,

          ·   tiež pohľad na oblečenie môže dosť prezradiť - tvar puku môže byť dobre viditeľný na 

              vreckách nohavíc,

          ·   môžete tiež spozorovať zníženú chuť na jedlo,

          ·      pri užívaní nikotínových vreciek môže dôjsť k podráždeniu ďasna.

           

          Prevencia

          Prevencia v rodine

          Rodičia by mali spoznať problematiku nikotínových vreciek a otvorene o tejto téme hovoriť so svojimi deťmi. Mali by deťom opísať, v čom konkrétne sú nikotínové vrecká rizikové, a čo by im mohlo pri ich užívaní hroziť. Rodičia by tiež mali u dieťaťa upevňovať pozitívne a zdravé správanie – napríklad šport, zmysluplné voľnočasové aktivity, vzťahy s kamarátmi. Mali by tiež dieťa oceňovať a prejavovať mu rodičovskú lásku a záujem.

          Prevencia na školách

          Školy by sa mali situáciu snažiť mapovať a predchádzať rizikám prostredníctvom organizácií poskytujúcich preventívne programy. Prednášajúci so žiakmi hovoria o rizikách návykových látok a pripravujú pre nich programy zacielené na predchádzanie ich užívaniu vrátane poučenia o trestnej zodpovednosti. Pokiaľ sa objaví nový trend, prednášajúci by sa mal snažiť zistiť, či už do školy dorazil a  ako veľmi  je rozšírený.  Zároveň  by škola  mala  o rizikách spojených s užívaním nikotínových vreciek informovať rodičov. Bez ich spolupráce je účinnosť prevencie na školách nižšia.

          Nikotínová závislosť je ticho tolerovaná napriek tomu, že je cestou k ďalším závislostiam. Závislosť od nikotínu a tabaku je bohužiaľ dlhodobo prehliadanou a spoločensky akceptovanou formou závislosti.

           

          Vypracovalo: odd. Podpory zdravia a výchovy k zdraviu, RÚVZ 

           

          Zdroje:

          www.domov.sme.sk/c/22966105/droga-za-par-eur-vyzera-ako-zuvacka-a-je-hitom-skolakov-nikotinove-vrecka- ich-mozu-otravit.html

          www.nicomania.cz/cs/blog/kolik-nikotinovych-sacku-denne-muzu-uzit www.zavislostiolomouc.cz/blog/nikotinove-sacky-a-jejich-skodlivost-nebezpeci-vzniku-zavislosti/ www.vitalia.cz/clanky/nikotinove-sacky-zvykaji-deti-na-zakladni-skole

          www.nordiction.cz/nikotinova-encyklopedie/nikotinove-sacky-deti www.blesk.cz/clanek/radce-zdravi-a-zivotni- styl-zdravi/713752/odborniky-desi-volne-prodejne-nikotinove-sacky-skolakum-hrozi-rychla-zavislost-i- predavkovani.htm

          www.uvzsr.sk