Návšteva Slovenského národného strediska pre ľudské práva
Čo je kritické myslenie?
Prečo je dôležité, aby ho mal každý z nás?
Ako ho budovať?
Ako nepodliehať prvému dojmu, alebo všeobecným mienkam?
Na tieto otázky nachádzali odpovede študenti Septimy A a Septimy B 13. a 14. novembra 2019.
V Slovenskom národnom stredisku pre ľudské práva absolvovali seminár na tému Kritické myslenie v kontexte ľudských práv. Stretlo sa s veľmi priaznivou odozvou a tešíme sa na ďalšie podobné stretnutia.
Návšteva z Viedne
V pondelok 11. novembra sme na našom gymnáziu uvítali zástupkyňu viedenskej vysokej školy - Fachhochschule Wiener Neustadt - p. Jagodinku Zlatkov a jej študentku so slovenskými koreňmi. Počas prednášky predstavila našim oktavánom viaceré možnosti štúdia na tejto vysokej škole. Medzi iným sme sa dozvedeli, že štúdium je možné absolvovať v nemeckom alebo anglickom jazyku a spolupracujú s viac ako 100 nadnárodnými spoločnosťami, u ktorých študenti absolvujú prax. Prednáška bola veľmi zaujímavá a ponuka na študijné možnosti skutočne veľkorysá. Veríme, že aj niektorí naši študenti tu nájdu svoje uplatnenie.
Olympiáda v slovenskom jazyku a literatúre
Koncom októbra sa na našej škole konalo školské kolo Olympiády v slovenskom jazyku a literatúre (kategória C), do ktorého sa spolu zapojilo štrnásť žiakov. Žiaci si najprv zmerali sily v teste a potom mali za úlohu vytvoriť krátky umelecký opis a pripraviť aj predniesť rečnícky prejav na stanovenú tému.
Slovan - Wolverhampton
Vo štvrtok 24.10.2019 sa takmer 60 žiakov našej školy zúčastnilo aj druhého domáceho zápasu skupinovej fázy Európskej ligy, kde domáci Slovan privítal na Tehelnom poli hráčov Wolverhamptonu. Po druhýkrát tak naša škola využila reglement UEFA a to, že pri zápase za “zatvorenými” dverami je možné umožniť vstup na štadión deťom do 14 rokov. V elektrizujúcej atmosfére, ktorú tvorilo 20 333 žiakov zo škôl z celého Slovenska sme videli napínavý zápas až do poslednej minúty. Celkovo sme videli tri góly, bohužiaľ dva do siete nášho bývalého žiaka Dominika Greifa. Aj napriek prehre Slovana sme zo štadióna odchádzali s príjemným športovým zážitkom.
Výročná konferencia eTwinning
Čo je eTwinning?"
E" je skratka pre "elektronický" a "twinning" znamená "partnerstvo, družba".
eTwinning = komunita európskych škôl a európskych učiteľov, eTwinning nám umožňuje nájsť partnerskú školu, s ktorou môžeme realizovať inovatívne školské projekty v rámci vyučovania v bezpečnom virtuálnom prostredí (TwinSpace). eTwinning je ideálny na výmenu informácií a skúseností s kolegami-učiteľmi z Európy a ponúka aj možnosti ďalšieho vzdelávania.
Beseda o Milanovi Rastislavovi Štefánikovi
Už celé storočie ubehlo od smrti jednej z najvýznamnejších osobností zakladajúcej prvú Československú republiku. Od roku 1919 sa udialo mnoho zmien, mnoho dobrých, ale aj zlých udalostí.
My sme sa 8. októbra stretli v aule a uctili si jedného výnimočného generála. Najprv filmom, ktorý nám osviežil pamäť o tom, čo všetko dokázal, ako ovplyvnil osudy nás Slovákov. Filmom o tom, ako sa z obyčajného chlapca vyrastajúceho v malej obci Košariská stal generálom ozbrojených síl Francúzska a neskôr ministrom vojny, ktorého poznala celá Európa. Iste tušíte, že ide o Milana Rastislava Štefánika.
Študenti proti extrémizmu
Naši študenti Adam Helbich a Anton Bledý sa v dňoch 9.- 14. 10. zúčastnili 5- dňového celoslovenského semináru v Smižanoch, ktorý organizovala Nadácia Milana Šimečku. Venovali sa témam diskriminácie a extrémizmu v 3 workshopoch – video, divadlo a vizuálne umenie. Vyjadrovali sa k aktuálnym spoločenským otázkam a dianiu. Na konci semináru prezentovali výstupy o tom ako ľahko sa môžeme stať vylúčenými ak nezapadneme do noriem. Ďalej ako nemá každý z nás rovnaké možnosti a jednoduchú cestu životom. Získané poznatky a aktivity budú naši študenti ďalej posúvať svojim spolužiakom počas celého školského roka.
Pomáhame potravinami 2019
Dňa 17.10.2019 sa žiaci našej školy pod vedením p. p. Kalinovej zúčastnili celoslovenskej zbierky Pomáhame potravinami, ktorá je organizovaná pod záštitou Slovenského červeného kríža. V rámci nej:
- sa celkovo vyzbieralo 16868 jednotlivých darovaných položiek (druhov trvanlivých potravín)
- celková
Sekunda v Európskom dome
Dňa 15.10.2019 naša trieda Sekunda navštívila Európsky Dom v Bratislave. Išlo o výchovno-vzdelávací program o Európskej únií. Návšteva bola rozdelená na dve časti – prednášku pána Krchňavého, kde sme sa dozvedeli veľa o EÚ. Druhá časť bola preverenie našich vedomostí. Súťažili 3 tímy. V prvom kole nám premietli obrázky a my sme mali hádať, z ktorého mesta v Európe je daný obrázok. Neverila som, že hľadanie miest môže byť taká zábava a že sme v tom až tak dobrí. V druhom kole sme už boli trochu horší, nakoľko sme mali hádať, v akom jazyku je veta zobrazená na plátne. V poslednom kole boli najviac zapojené naše deduktívne schopnosti, lebo sme zisťovali slovenský význam cudzích slov. Víťazi si odniesli upomienkové darčeky a každý z nás dostal na pamiatku pero s logom EÚ.
Exkurziu sme si užili a ďakujeme pani profesorke Fieberovej a Verešovej za super poznávacie podujatie.
Beata Bielčíková,
ENVIROPROJKT 2019 - Naša ekologická učebňa
V utorok 15.10. 2019 sme využili krásne počasie a začali sme realizovať nový projekt s názvom Naša ekologická učebňa, na ktorú sa nám podarilo získať dotáciu MŠVVaŠ v rámci národného projektu ENVIROPROJEKT 2019.
Naučili sme sa ako treba sadiť zeleň, ktorá rastlinka si vyžaduje aké podmienky na pestovanie. Čaká nás ešte starostlivosť o zasadené rastlinky. V ďalších fázach projektu budeme postupne našu učebňu dobudovávať a učiť sa tak nové veci priamo v teréne.
Škola bez nenávisti
V rámci projektu ŠKOLA BEZ NENÁVISTI, ktorej cieľom je podporiť prevenciu šikanovania, kyberšikanovania a nenávistných prejavov na základných a stredných školách, sa náš realizačný tím zúčastnili v dňoch 11.-13. 10. 2019 v Inštitúte pre verejnú správu v Bratislave prvého kola školenia pod názvom PROJEKT JE ZMENA. Prostredníctvom tohto neformálneho vzdelávania sme získali informácie o projektovom manažmente, tímovej práci, prezentácii a participácii na lokálnej úrovni v oblasti práce s mládežou.
Predseda študentskej rady
Bolo spustené hlasovanie za predsedu študentskej rady. Zoznam kandidátov a ich program je na nástenke študentskej rady. Hlasovanie bude ukončené v stredu 16.10 o 14:00.
Jazykovo-poznávací pobyt v Anglicku
V dňoch 22.9.-1.10.2019 sa uskutočnil pravidelný jazykovo-poznavací pobyt v Anglicku. Okrem školy žiaci navštívili aj množstvo zaujímavých miest 🙂
23
Návšteva vedeckého centra Aurélium
V predchádzajúcom školskom roku 2018/2019 sa žiaci nášho malého gymnázia aktívne pripravovali a zapájali do rôznych matematických súťaži ako Pytagoriáda, Matematická olympiáda, Klokan, Maks,... Niektorí z nich postúpili do okresného kola, kde sa v konečnom hodnotení umiestnili na výborných, teda aj na prvých, druhých a tretích miestach. Žiakom blahoželáme, a ako odmenu sme pre nich pripravili exkurziu do zážitkového centra vedy v Bratislave - Aurelium, ktorej sa žiaci zúčastnili piatok 4.10.2019.
Deň župných škôl v Avione 2019
V piatok sa naša škola predstavila žiakom základných škôl a ich rodičom na tradičnom podujatí, ktoré organizuje Bratislavský samosprávny kraj. Každá škola, ktorej zriaďovateľom je BSK, prišla predstaviť to najlepšie, čo ponúka svojim žiakom a svoj školský vzdelávací program, ktorým chce prilákať budúcich prvákov.
Pri tejto príležitosti sa chceme poďakovať za pomoc kolegom, ktorí sa podujatia zúčastnili, ale hlavne našim študentom, ktorí svojim rovesníkom oduševnene rozprávali o svojej skvelej alma mater. ĎAKUJEME :-)
Viac o podujatí sa dočítate v článku bratislavskej župy.
Nábor nových ašpirantov na Medzinárodnú cenu vojvodu z Edinburghu
V pondelok 30.9. cez veľkú prestávku srdečne pozývame žiakov veľkého gymnázia do zborovne školy na úvodné predstavenie programu DofE.
Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu je komplexný rozvojový program, ktorý dáva mladým ľuďom vo veku 14 až 24 rokov šancu rozvinúť svoje schopnosti a charakterové vlastnosti pre reálny život ako aj naplniť svoj potenciál a to formou dobrovoľníckych aktivít, ale aj spoločne prekonávaných prírodných prekážok.
Čítanie mien obetí holokaustu
Pri príležitosti Pamätného dňa obetí holokaustu a rasového násilia sa v pondelok 9. septembra 2019 o 18:00 hod. v Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava v Bratislave uskutočnilo Čítanie mien obetí holokaustu.
Súčasťou akcie bolo aj vyhlásenie výsledkov 4. ročníka študentskej súťaže Susedia, na ktorých sme nezabudli, na tému: Konšpirácie - holokaust - súčasnosť.
Tomašičkársky trojboj - aktualizovaný rozpis
Vo štvrtok 26.9.2019 sa uskutoční "Tomašičkársky trojboj". Podrobnejšie informácie sú v prílohe:
ODOVZDÁVANIE CERTIFIKÁTOV DSD I
V piatok, 20.9.2019, boli v aule za prítomnosti vyučujúcich nemeckého jazyka absolventom Sprachdiplomu v šk.r. 2018/19 odovzdané „Nemecké jazykové diplomy“ 1. Stupňa. Všetkých 22 žiakov, záujemcov z tried 2. a 3. ročníka, bolo úspešných a môžu sa tešiť z dosiahnutia certifikátu tohto medzinárodne uznávaného formátu. Ešte potešiteľnejšie je, že 18 žiakov z tejto skupiny pokračuje v príprave s nemeckým lektorom na skúšku 2. stupňa, ktorú budú môcť absolvovať na jeseň 2020. Držiteľom ešte raz srdečne blahoželáme!
Piatok pre budúcnosť - globálny klimatický štrajk
Ani študentom našej školy nie je ľahostajná budúcnosť našej planéty. Okrem každodenného triedenia odpadu, eliminovania množstva používaných plastov a obmedzovania plytvania zdrojmi, dnes verejne vyjadrili podporu zmenám v spoločnosti nevyhnutných k zmierneniu dopadov klimatických zmien a to úplným obmedzením používania fosílnych palív (tzv. bezuhlíková ekonomika).
Podobne ako študenti z celého sveta - od Tichomoria, cez Európu až po Americký kontinent, svojou účasťou na tomto masovom celosvetovom podujatí prejavili vôľu k týmto zmenám dobrovoľne pristúpiť.
Prihlásenie
Fotogaléria
zatiaľ žiadne údaje