Biológia môže byt aj sranda,
Hodinu si žiaci chvália.
Zaujímavejšie ako kamene akési,
Sú vnútorné geologické procesy.
Sopky chŕlia lávu,
Treba zachovať chladnú hlavu.
Podobne sopky sme si vyrobili aj my sami,
Zvládli sme to bez pomoci našej mamy.
Dokonca aj bez ponosov,
Vôňa octu udiera nám do nosov.
Sódu a červene farbivo,
Primiešali sme a potom to vybuchlo.
Alexandra Rusnáková
Novinky
Geologicky aktívne tercie
- 21
Vianočná nálada
V piatok 20. 12. 2019 sa na našej školy uskutoční Vianočná nálada, čo je tradičné podujatie v posledný školský deň v kalendárnom roku. Triedy sa na toto podujatie pripravujú už vopred plnením dlhodobých disciplín, ako napr. prípravou balíčka pre núdznych v rámci charitatívnej akcie „Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok?“ či výzdobou nástenky vo svojej učebni. V deň konania Vianočnej nálady triedne kolektívy plnia rôzne disciplíny s vianočnou príchuťou, v ktorých preukazujú svoju šikovnosť, vynaliezavosť i tímového ducha. Spomeňme aspoň predvedenie scénky v duchu Vianoc, netradičný šport Tic Tac Toe či tanečnú súťaž nintendo Wii. Každá trieda bez ohľadu na dosiahnuté bodové ohodnotenie dostane na záver podujatia darčekový kôš.
V prílohe sú pravidlá a harmonogram.
Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok?
Spolu sme to zvládli. Darovali sme 161 darčekov deduškom a babičkám v Domove dôchodcov na Pažítkovej ulici a Stredisku Evanjelickej Diakonie v Bratislave. To nám však nestačilo. Úžasný nápad 2.A sa stal skutočnosťou a ďalších 40 balíčkov putovalo do Krízového centra Dúha pre detičky a mamičky. Aj vďaka Vám všetkým budú tie tohtoročné Vianoce pre niekoho krajšie :)
18
Vianoce v Domove dôchodcov
„Prijímanie naplňuje ruky, dávanie naplňuje srdce.“
( Margarete Seemann)
Dňa 18. 12. 2019 sa žiaci nášho gymnázia zúčastnili tradičného vianočného podujatia v Domove dôchodcov na Pažítkovej ul. Babičkám a deduškom priniesli plnú náruč pohody, lásky, mladistvého elánu a úsmev na tvári. Po skončení programu sme odovzdali 122 darčekov pre klientov Domova, ktoré v rámci projektu „Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok?“ pripravili naši žiaci.
Aktivitu našej školy vysoko ocenil aj starosta Ružinova p. Martin Chren, ktorý vyjadril potešenie z toho, že mladí ľudia nie sú ľahostajní a usilujú sa spríjemniť obdobie Adventu klientom Domova.
Pochvala z úst starkých, riaditeľky a pracovníkov zariadenia, naplnila srdcia našich detí radosťou a šťastím.
14
Malý modrý filmový festival
Na jedno som vždy veril:
Že nás pán Boh stvoril všetkých rovnakých.
Jeden je biely, druhý čierny. Jeden je krásny, iný je zase poďobaný od vyrážok. Ale všetkým nám je zima, keď vonku mrzneme a všetci sa potíme, keď praží slnko. A všetci musíme dýchať, aby sme sa neudusili.
Všetkých nás nakoniec odvezú. Inými slovami, všetci sme smrteľní. I nesmrteľní. Ale kvôli tomuto nesmieme jeden z druhého robiť otroka. Pre toto každý, či už bol jeho otec prezident alebo drotár, musí mať rovnakú príležitosť žiť plnohodnotný život.
Nikto si nesmie myslieť, že je niečo viac, niečo lepšie ako ten druhý. Možno má toho viac v makovici, možno nosí lepšiu košeľu, má šikovnejšie ruky, možno má väčšie bicepsy.
Ale toto všetko ho iba zaväzuje, iba zaväzuje, aby toho urobil o to viac. Viac pre tých s menšími bicepsami a horšou košeľou.
Lenže tomuto môžu veriť a rozumieť iba tí z ľudí, ktorí majú radi ľudí.
Mať ľudí rád a milovať ľudí je celé tajomstvo a jediný recept na šťastie a to platí pre všetkých. Pre mňa, pre teba, pre Stalina, Trumana, pre celý svet.
( z knihy Hovory s Janem Masarykem)
V duchu týchto myšlienok sa 16. 12. 2019 uskutočnil 4. ročník Malého modrého filmového festivalu. Problematika ľudských práv, interaktívne súťaže a dokumentárne filmy sa stretli s veľkým záujmom a ohlasom nielen žiakov , ale aj pedagógov. Potešilo nás, že pozvanie prijali aj žiaci 7. ročníka zo ZŠ Nevädzova. Tešíme sa na nasledujúci ročník.
Tomášičkársky plavecký maratón
Vo štvrtok 19.12. pokračuje školská súťaž o najšportovejšiu triedu tentokrát mokrou disciplínou - štafetou 20 x 25m. Súťažia všetky triedy okrem maturantov.
Súpisku za triedu, na ktorej bude 20 žiakov, z toho 6 dievčat, odovzdajte čo najskôr v kabinete TV.Podrobnosti a časový harmonogram nájdete v prílohe: Tomasickarskyplaveckymaraton.docx
Tešíme na skvelé športové výkony! 👍
Mikulášske korčuľovanie
Vo štvrtok sa naše najmladšie ročníky žiakov z tried príma, sekunda a tercia zúčastnili Mikulášskeho korčuľovania na zimnom štadióne v Bruck an der Leitha. Rovnako ako po minulé roky, atmosféra bola výorná a my veríme, že táto spolupráca bude aj naďalej úspešne pokračovať.
9
Exkurzia do Viedne
V pondelok, 2. decembra, sa vybrali triedy Sexta A a Sexta B, spolu s profesorkami nemeckého jazyka a triednymi učiteľkami, na exkurziu do neďalekého hlavného mesta Rakúska - Viedne.
Prvá bola na programe návšteva prírodovedného múzea, kde žiaci plnili úlohy, ktoré im zadala p. profesorka Olšová na pracovných listoch. Latimériu divnú našli všetci. Potom nasledovala prehliadka historického centra, Hofburgu, Dómu Svätého Štefana a napokon naša cesta skončila na vianočných trhoch pred radnicou - na Rathausplatz. Žiaci sa veľa dozvedeli, vychutnali si vianočnú atmosféru tohto krásneho historického mesta a spokojne sme sa plní dojmov vrátili domov. Teraz iba ticho závidia študentom prvých ročníkov, ktorí sa na exkurziu iba chystajú.9
Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok?
Aj naša škola sa rozhodla zapojiť do do celoslovenskej iniciatívy "Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok". Ide o zbierku vianočných darčekov pre seniorov v našom prípade z Domova dôchodcov na Pažítkovej ulici v Bratislave. V rámci vianočného programu, ktorý každoročne pre babičky a deduškov organizujeme, odovzdajú naše deti aj spomínané darčeky.
Ako by mal darček vyzerať? Krabica od topánok zabalená tak, aby ju bolo možné otvoriť a podľa obsahu vhodne odovzdať - prípade niečo doplniť.
A čo by mal balíček obsahovať?
1. Niečo sladké/slané (horalka/mila/čokoláda/hašlerky/perníčky/krekry/tyčinky/...)
2. Niečo, čo zahreje zvnútra (čajík/káva/čokoláda/...)
3. Niečo, čo zahreje zvonka (rukavice/šál/čiapka/deka/ponožky/tielko/....)
4. Drogéria/Kozmetika (mydielko/sprchový gél/šampón/tekuté mydlo/pena na holenie/vreckovky/voňavka/....)
5. Niečo pekné/milé (Čokoľvek, čo poteší babičky a deduškov, napr: kniha/nakreslený obrázok/pekné prianie/križovky/...)
Naším cieľom je vyzbierať 122 balíčkov; 92 ženských a 30 mužských. Veríme, že aj s Vašou pomocou sa nám podarí spraviť niekomu krajšie Vianoce.
Ďakujeme 😊
Okresné kolo v basketbale dievčat
Dňa 27.11.2019 naša škola organizovala Okresné kole v basketbale dievčat stredných škôl. Na turnaj tejto kategórie sa prihlásili 3 školy z nášho okresu. Gymnázium Metodova a Gymnázium Federica Garcíu Lorcu na naše dievčatá nestačili a tak sme sa tešili z postupu do krajského kola, ktoré sa taktiež uskutoční na našej škole. Dievčatám gratulujeme.
Zdravé raňajky
Spoločnými raňajkami sa kamarátime, podporujeme zdravý životný štýl, predchádzame obezite, podporujeme domácich výrobcov, učíme sa rozumieť zloženiu potravín... a tešíme sa na spoločný zážitok so spolužiakmi a učiteľmi 👍😉🍀
Kinball open
V sobotu 23.11.2019 sa v Dome športu v Bratislave konal medzinárodný turnaj Kinball Open. Turnaja sa zúčastnili aj žiaci, navštevujúci krúžok Kinball na našej škole. V silnej konkurencii šiestich tímov sa im nepodarilo dostať medzi najlepšiu trojicu a tak po súčte bodov obsadili konečné piate miesto.
Našu školu reprezentovali:
Petrek Dominik, Martáková Kristína, Šalamún Daniel František, Adela Wittenbergerová, Šmatlánek Branislav, Boskovičová Valerie, Bazelides Michal, Piešťanský Matúš
Zber monočlánkov
V utorok 19.11 sa na našej škole uskutočnilo I. kolo zberu monočlánkov. Ako po minulé roky sme zaznamenali hojnú účasť a množstvo nadšencov pre zber. Vyzbieralo sa 1864 kg, ďakujeme všetkým, ktorí sa zapojili s vedomím potreby separácie odpadu a ochrany životného prostredia. Prvenstvo v zbere patrí Kvinte B, Kvarte A a Sexte B.
Ďakujeme aj rodičom, za ich pomoc a podporu prispieť v zbere pre dobro veci. Už teraz sa tešíme na II.kolo.
Festival slobody
Festival slobody je multižánrový medzinárodný festival, ktorý pripomína a analyzuje obdobie neslobody na Slovensku. Toto podujatie sa uskutočnilo v rámci osláv 30. výročia Nežnej revolúcie.
V stredu , 13. novembra 2019, sa festivalu zúčastnili aj triedy septima B a kvarta A , ktorý sa konal v kine Lumiére. Najskôr sa premietal 40 – minútový film Kroky na hrane, ktorý sa venoval úteku dvoch Slovákov Rudolfa Vrbu a Alfréda Wetzlera z koncentračného tábora Auschwitz - Birkenau v Poľsku v roku 1944 a šiestim slovenským ultrabežcom, ktorí si v nedávnej dobe pripomenuli tento autentický útek tým, že niekoľko dní bežali po ich stopách vyše 150km z Osvienčimu až do Žiliny.
Po filme nasledovala diskusia s historikom z Ústavu pamäti národa.
Druhý film s názvom Swingtime pochádzal z českej produkcie z roku 2006. Z brutálnych a prefíkaných praktík Štátnej bezpečnosti, ako boli napríklad falošné štátne hranice vtedajšieho Československa a následne zajatie, prípadne okamžitá smrť československých obyvateľov, ktorí túžili po lepšom živote pre seba a svoju rodinu, behal mráz po chrbte. Swingtime bez príkras zobrazil podmienky vtedajšej doby a pripomenul nám minulosť plnú neslobody, na ktorú by sme nemali zabudnúť, ak nechceme, aby sa znova zopakovala.
Viki Fialková – septima B
Návšteva Slovenského národného strediska pre ľudské práva
Čo je kritické myslenie?
Prečo je dôležité, aby ho mal každý z nás?
Ako ho budovať?
Ako nepodliehať prvému dojmu, alebo všeobecným mienkam?
Na tieto otázky nachádzali odpovede študenti Septimy A a Septimy B 13. a 14. novembra 2019.
V Slovenskom národnom stredisku pre ľudské práva absolvovali seminár na tému Kritické myslenie v kontexte ľudských práv. Stretlo sa s veľmi priaznivou odozvou a tešíme sa na ďalšie podobné stretnutia.
Návšteva z Viedne
V pondelok 11. novembra sme na našom gymnáziu uvítali zástupkyňu viedenskej vysokej školy - Fachhochschule Wiener Neustadt - p. Jagodinku Zlatkov a jej študentku so slovenskými koreňmi. Počas prednášky predstavila našim oktavánom viaceré možnosti štúdia na tejto vysokej škole. Medzi iným sme sa dozvedeli, že štúdium je možné absolvovať v nemeckom alebo anglickom jazyku a spolupracujú s viac ako 100 nadnárodnými spoločnosťami, u ktorých študenti absolvujú prax. Prednáška bola veľmi zaujímavá a ponuka na študijné možnosti skutočne veľkorysá. Veríme, že aj niektorí naši študenti tu nájdu svoje uplatnenie.
Olympiáda v slovenskom jazyku a literatúre
Koncom októbra sa na našej škole konalo školské kolo Olympiády v slovenskom jazyku a literatúre (kategória C), do ktorého sa spolu zapojilo štrnásť žiakov. Žiaci si najprv zmerali sily v teste a potom mali za úlohu vytvoriť krátky umelecký opis a pripraviť aj predniesť rečnícky prejav na stanovenú tému.
Víťazovi srdečne gratulujeme k postupu do ďalšieho kola, všetkým ostatným prajeme odhodlanie v ďalších ročníkoch olympiády a veľa radosti pri objavovaní krás nášho rodného jazyka.
Slovan - Wolverhampton
Vo štvrtok 24.10.2019 sa takmer 60 žiakov našej školy zúčastnilo aj druhého domáceho zápasu skupinovej fázy Európskej ligy, kde domáci Slovan privítal na Tehelnom poli hráčov Wolverhamptonu. Po druhýkrát tak naša škola využila reglement UEFA a to, že pri zápase za “zatvorenými” dverami je možné umožniť vstup na štadión deťom do 14 rokov. V elektrizujúcej atmosfére, ktorú tvorilo 20 333 žiakov zo škôl z celého Slovenska sme videli napínavý zápas až do poslednej minúty. Celkovo sme videli tri góly, bohužiaľ dva do siete nášho bývalého žiaka Dominika Greifa. Aj napriek prehre Slovana sme zo štadióna odchádzali s príjemným športovým zážitkom.
2
Výročná konferencia eTwinning
Čo je eTwinning?"
E" je skratka pre "elektronický" a "twinning" znamená "partnerstvo, družba".
eTwinning = komunita európskych škôl a európskych učiteľov, eTwinning nám umožňuje nájsť partnerskú školu, s ktorou môžeme realizovať inovatívne školské projekty v rámci vyučovania v bezpečnom virtuálnom prostredí (TwinSpace). eTwinning je ideálny na výmenu informácií a skúseností s kolegami-učiteľmi z Európy a ponúka aj možnosti ďalšieho vzdelávania.
Projekty eTwinning so žiakmi našej školy robím druhý rok a dostala som možnosť zúčastniť sa výročnej konferencie a oceňovania najlepších európskych projektov v Cannes vo Francúzsku 24.-26.10.2019, medzi ktorými bol aj projekt zo Slovenska.Viac než 500 učiteľov z členských štátov EU a ďalších členov komunity eTwinning diskutovali o témach Potreba demokracie a vyučovanie demokratických princípov na školách, Rozvoj schopností a zručností žiakov, Nutnosť kritického myslenia a orientácia sa v nepravdivých správach na sociálnych sieťach a pod. Spoločne sme hľadali spôsob, ako môže eTwinning prispieť k vzdelávaniu mládeže. Podujatie bolo veľmi podnetné, plné výborných nápadov a už sa teším na ich realizáciu v škole.
Mgr. Elena Verešová
Beseda o Milanovi Rastislavovi Štefánikovi
Už celé storočie ubehlo od smrti jednej z najvýznamnejších osobností zakladajúcej prvú Československú republiku. Od roku 1919 sa udialo mnoho zmien, mnoho dobrých, ale aj zlých udalostí.
My sme sa 8. októbra stretli v aule a uctili si jedného výnimočného generála. Najprv filmom, ktorý nám osviežil pamäť o tom, čo všetko dokázal, ako ovplyvnil osudy nás Slovákov. Filmom o tom, ako sa z obyčajného chlapca vyrastajúceho v malej obci Košariská stal generálom ozbrojených síl Francúzska a neskôr ministrom vojny, ktorého poznala celá Európa. Iste tušíte, že ide o Milana Rastislava Štefánika.Po dopozeraní krátkeho dokumentu k nám do školy zavítal aj jeden z jeho autorov, historik Michal Kšiňan z Historického ústavu SAV. Mimochodom absolvent GLN. Rozprával nám zaujímavosti zo Štefánikovho života, ktoré nenájdeme v žiadnej učebnici dejepisu. Zatiaľ čo odpovedal na naše otázky, pani profesorky vyhodnocovali odpovede žiakov na kvízové otázky vyplývajúce z filmu.
Keďže pán Kšiňan vedel vychrliť informácie rýchlejšie než zistiť, aké je počasie, debata prebiehala veľmi pútavo a ani sme sa nenazdali, prišlo k vyhodnocovaniu spomínaného kvízu. Výhercovia mali tú česť pokrstiť lupeňmi ruží novú knihu z pera pána Kšiňana. A aj keď sme si mysleli, že vďaka tejto besede už vieme o Štefánikovi úplne všetko, asi to tak nebude. Kniha je totiž dosť hrubá a určite obsahuje mnoho ďalších zaujímavých faktov.
Veď predsa - nie každý deň sa rodí slávna osobnosť s takou výraznou stopou v histórii, politik a diplomat s toľkými skúsenosťami či vojenský letec s takým tragickým osudom, ako bol Štefánik. Bol to človek, ktorý si zaslúži byť spomínaný aj o ďalších 100 rokov, lebo Slováci sú mu vďační naozaj za veľa...
Napríklad, vedeli ste, že vymyslel traky??
Lea Poláková (kvarta A)